L. 28.08.2019 23:13

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Dlaczego tak uroczyście obchodzimy wigilię Bożego Narodzenia i wtedy jest taka uroczysta kolacja skoro to jest dzień PRZED Bożym Narodzeniem?

Dlaczego dzielimy się opłatkiem, dlaczego akurat opłatkiem? Dlaczego na chleb, który zmienia się w Ciało Chrystusa mówimy. "chleb" skoro bardziej przypomina opłatek? Czy dlatego że Jezus użył chleba a obecnie używa się opłatka żeby było wygodniej czyli żeby nie było tyle okruszków, które trzeba by było dokładnie zbierać?

Czy zdarza się, aby na zwykłej mszy zwykli ludzie przejmowali również Krew Chrystusa? Czy można przyjąć na mszy TYLKO Krew Chrystusa? Myślę, że tak ponieważ tam jest obecny cały Chrystus. Tak jak w Jego Ciele. Czy gdyby na mszy rozdawano Ciało i Krew Jezusa to dziecko by mogło tę Krew przyjąć skoro jest pod postacią wina, a wino ma alkohol?

Na jakiejś stronie przeczytałem, że Ciało Jezusa można gryźć. Ja jednak tak jakoś sobie myślę, że to takie okazanie braku szacunku no bo to gryzienie Ciała Jezusa. Jakie mieć do tego podejście?

Odpowiedź:

Wigilia Bożego Narodzenia to... już Boże Narodzenie. Wigilia nie jest czasem oczekiwania na mające nastąpić święto, ale jest już świętem. To zgodne z biblijnym sposobem liczenia czasu, gdy dzień zaczynał się z zachodem słońca dnia poprzedniego. My mamy sztuczną granicę północy, Żydzi mieli zwyczaj liczyć dzień od rozpoczęcia poprzedzającej go nocy. A Że chrześcijaństwo wyrasta z tradycji żydowskiej, stąd tez zwyczaj wigilii..

Opłatek... Sęk w tym, że opłatek jest chlebem. Cienko wypieczonym, sprasowanym, żeby się nie kruszył, ale najzwyczajniejszym, niekwaszonym chlebem. Dzieląc się opłatkiem zwyczajnie dzielimy się chlebem, Ot co.

Komunia pod postacią Wina... Bywa, że ksiądz decyduje, by udzielić Komunii pod dwiema postaciami. U nas w parafii na przykład, zgodnie z bardziej ogólnymi zasadami, zawsze w Wielki Czwartek. Można też oczywiście przyjać Komunię tylko pod postacią Wina. Udziela się jej w ten sposób osobom, które miałyby kłopoty z przełknięciem Chleba.Ale w sumie można by tez tak udzielać Komunii osobom, które muszą uważać na gluten...

Co do tego, czy gryźć czy nie gryźć Ciała Pańskiego. Rób jak uważasz. I jedna i druga postawa jest dobra.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg