L. 24.08.2019 21:46

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Proszę o pomoc. Chciałbym mieć stuprocentową pewność jak to powinno być. We wszystkie piątki roku osoby które ukończyły 14 rok życia nie mogą jeść mięsa. To jest wstrzemięźliwość tak? A post obowiązuje TYLKO w środę popielcową i Wielki Piątek czyli jeden posiłek do syta i dwa po trosze? Czyli w zwykły piątek można jeść normalne i duże posiłki tylko niemięsne? A co oznacza pokuta, dni pokuty? Czytałem że dni pokutne to poszczególne piątki roku i wielki post czyli co to oznacza w praktyce? Które to są piątki? Proszę aby do ewentualnych cytowanych przepisów Odpowiadający dopisał tak po prostu co to w praktyce oznacza. Dziękuję.

Odpowiedź:

W sprawie wstrzemięźliwości i postu masz dobre informacje. W zwykły piątek można jeść ile się chce, ale nie mięso. No i post obowiązuje do rozpoczęcia 60 roku życia...

Dniami pokuty są w Kościele zasadniczo wszystkie piątki i okres Wielkiego Postu. Wyjątkami są te piątki, w których wypada jakaś kościelna uroczystość. Np Boże Narodzenie, Wszystkich Świętych. W piątki obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Ale już w inne niż piątek dni Wielkiego Postu nie.

W dniach pokuty poza tą wstrzemięźliwością w piątki, nic dodatkowego nie obowiązuje. Chrześcijanin ma w tym względzie wykazać się własną inwencją. Ale jeśli się nie wykaże - złamania jakiegoś kościelnego prawa nie ma.

J.