Gość 15.08.2019 09:53

Czy rachunek sumienia jest niezbędny do ważności spowiedzi? Jest potrzebny do poznania swoich grzechów ale co jeśli ktoś wie mniej więcej z czego się spowiadac i jakie sfery życia powinien poprawić.
Moj rachunek sumienia wygląda tak że przypominam sobie kiedy byłem ostatnio u spowiedzi czy odmowilem pokutę potem zbieram grzechy które wyrzuca mi moje sumienie ale nie robię tego w formie jakiejś modlitwy tylko np dzień wcześniej podczas wykonywania różnych czynności, nie jest to jakiś bardzo doglebmy rachunek ale staram się takich unikać ponieważ mam tendencje do skrupułów. Czasem zrobię rachunek szybką zaraz przed spowiedzia na szybko w kolejce wiem że lepiej by było poświęcić więcej czasu na to. Czy taki powierzchowny rachunek wystarcza do ważności spowiedzi.?ja mam tak że już po popełnieniu czegoś złego w myślach wiem że bade musiał się z tego wypowiadać a jeśli na spowiedzi nie wyznam czegoś to nie dlatego że nie zauważam zła które popełniłem ale poprostu zapominam że stresu który mi towarzyszy, tak bardzo chce wyznać wszystko że że stresu że zapomnę właśnie zapominam takie trochę błędne koło się zamyka ALE PEWNE JEST TO Z3 TO SZCZERA SPOWIEDŹ ŻE SZCZERYM ŻALEM I MOCNYM POSTANOWIENIEM POPRAWY tylko ten mój rachunek sumienia czasem jest taki na szybko ale tak jak mówię raczej wiem które sprawy w życiu sprawiają mi problem więc nawet gdy idę do spowiedzi z marszu wiem niej więcej z czego powinienem się wypowiadać tym bardziej że popelnilam raczej te same grzechy.
Więc jak to jest tym rachunkiem sumienia wiadomo że jest ważny ale czy jest niezbędny do ważności spowiedzi? Czy taki powierzchowny rachunek wystarczy?

Odpowiedź:

Jest tak, jak napisałem to w odpowiedzi na Twoje pytanie zadane kilka godzin wcześniej.

https://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/582de1

J.

 

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg