Gość spowiedz 14.08.2019 20:39

Witam
1.czy jeśli wyznalem na spowiedzi grzech ciężki ale zapomniałem wyznać że popełniłem go kilkakrotnie to powinienem wyznać go jeszcze raz czy już uznać go za wuznany i dopuszczony? Nie chodzi o celowe umniejszanie winy tylko o zapomnienie.

2.po spowiedzi podczas mszy zacząłem zastanawiac się nad zadania pokuta i uświadomiłem sobie ze nie jestem pewny czy dobrze usłyszałem zadana pokutę był to 1xraz pacierz to napewno ale nie jestem pewny czy tylko to chociaż wydaje mi się że tylko to. Czy jeśli odmowie to co zapamiętałem za zadana pokutę to będzie ona odprawiona? Pamiatam że ksiądz powiedział 1xraz pacierz i nic więcej a boję się że czegoś nie doslyszalem. Czy spowiedź będzie ważna jak odmowie tylko to co zapamiętałem?

3.Spowiedz bardzo mnie stresuje mimo że przed spowiedzi wiem z czego mam się spowiadac to podczas spowiedzi dość często zdarza mi się zapomnieć o paru ciężkich sprawach zwłaszcza gdy dłużej nie byłem u spowiedzi. Co w takich sytuacjach czy jeśli zapomnę wyznać jakieś grzechy ciężkie to mam je wyznać przy kolejnej spowiedzi czy powinienem pójść jeszcze raz do spowiedzi przed przystąpieniem do komunii?
Zazwyczaj jak zapomnę jakichś grzechów ciężkich przystępuje normalnie do komunii przez jakiś czas a po 2 może 3 tyg idę znowu i wyznaje je jako te zapomniane bo z tego co wiem grzechy ciężkie zapomniane nie czynią spowiedzi niewaznej ale trzeba je wyznać na kolejnej czy dobrze robię? Poprostu przez ten stres zapominam o paru ważnych ciężkich sprawach ale jest to z zapomnienia a nie z chęci zatajenia czegoś

GDZIEŚ KIEDYŚ CZYTAŁEM ŻE SPOWIEDŹ TO NIE AUTOMAT DO KASOWANIA GRZECHÓW TYLKO SPOTKANIE Z KOCHAJĄCYM CHRYSTUSEM ALE NIC NIE PORADZĘ ŻE BARDZONIE ONA MNIE STRESUJE I MIMO ŻE BARDZO CHCE SIĘ DOBRZE I SZCZERZE WYSPOWIADAC TO O CZYMŚ ZAPOMNĘ RAZ O JEDNYM GRZECHU INNYM RAZEM O 2 LUB 3 (wyznaje je na kolejnej jako zapomniane) CZY MOJE SPOWIEDZI SA WAŻNE? JESZCZE RAZ PODKREŚLAM CHODZI O ZAPOMNIENIE A NIE O CELOWE ZATAJENIE.

Odpowiedź:

1. Spowiedź jest ważna, ale dopowiedz to przy następnej.

2. Odmów to, co zapamiętałeś że zadano Ci jako pokutę. Skoro nie pamiętasz czy coś więcej zadano, to widocznie nie.

3. Gdy zapomnisz wyznać grzechy ciężkiego spowiedź jest ważna. O zapomnianych grzechach należy koniecznie jednak powiedzieć przy następnej spowiedzi.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg