Gość 05.04.2019 17:06

Witam mam bardzo poważny problem, gdyż popełniłem świętokractwo nieświadomie. Przyjołem Komunię Świętą z grzechem ciężkim oraz kilka razy zataiłem moje grzechy w Sakramiencie Pokuty. Nie miałem żadnego pojęcia o tym że to jest świętokractwo oraz że istnieją grzechy nie wybaczalne. Dzisiaj się o tym dowiedziałem przez przypadek przeglądając internet. Naprawdę żałuję tego nie wiedziałem że to jest aż tak poważne. Nie wiem co mam zrobić. Jestem osobą przed Bierzmowaniem. Chciałbym jak najszybciej pójść do spowiedzi i wszystko wyznać ale nie wiem czy zostanie mi to przebaczone.

Odpowiedź:

Świętokradztwo jest bardzo poważnym grzechem i raczej nie zakłada się, że osoba po pierwszej komunii tego nie wie. Nie jest natomiast grzechem niewybaczalnym. W sakramencie pokuty Bóg może odpuścić człowiekowi każdy grzech. O ile oczywiście człowiek szczerze tego grzechu żałuje.

Trzeba jasno tez powiedzieć: nie ma grzechów niewybaczalnych. Są nimi tylko takie grzechy, których człowiek w skrusze przed Bogiem nie żałuje. Tzw grzechy przeciwko Duchowi Świętemu to zawsze grzechy, których istota polega na zatwardziałości serca. Np. trwanie w grzechu ciężkim, grzeszenie z nastawieniem, ze Bóg wybaczy itd. To właśnie ów brak żalu sprawia, że człowiek nie może uzyskać przebaczenia, nie sam ciężar winy.

J.