Gość 06.10.2017 19:56

Witam, jak to jest z uzyskaniem odpustu zupełnego za zmarłego? Należę pod diecezję Gniezno, czy warunki uzyskania odpustu zupełnego są wszędzie takie same (w każdej archidiecezji na terenie Polski)? Jak to jest z tymi warunkami? Wystarczy że pójdę w jeden dzień zaduszny do kościoła, odmówię ojcze nasz i wierzę w Boga podczas Mszy św. w kościele, oczywiście spowiedź, przyjęcie komunii, ponowne odnowienie Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo w intencji Ojca Świętego (tutaj rodzi się pytanie, Ojciec Święty to chodzi o Błogosławionego Jana Pawła II?) Jakie są to intencje Ojca Świętego? Po tych czynnościach otrzymuje jeden odpust zupełny dla jednego zmarłego w tym jednym dniu? Proszę o wytłumaczenie, to dla mnie bardzo ważne.

Odpowiedź:

Najlepiej zobacz TUTAJ.

Skrótowo: za nawiedzenie cmentarza w dniach 1-8 listopada i modlitwa za zmarłych można zyskać odpust zupełny. W pozostałe dni roku - odpust cząstkowy. Aby zyskać odpust zupełny należy:

  • wypełnić czyn związany z odpustem - czyli pójść na cmentarz i pomodlić się za zmarłego czy zmarłych
  • być w stanie łaski uświęcającej
  • przyjąć tego dnia komunię
  • pomodlić się w intencjach ojca świętego - ich wykaz znajdziesz np. TUTAJ
  • być wolnym od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego. Czyli nie chcieć, nie godzić się, na najmniejsze nawet zło. 

Odpust można zyskać raz dziennie, za jednego zmarłego.

J.