Dziękujący z góry 22.06.2017 13:18

1. Kiedyś (11 czerwca) przyjąłem Komunię mimo wątpliwości co do stanu duszy. Chciałem wtedy, w niedzielę, podejść do konfesjonału, by jakichkolwiek wątpliwości nie mieć, ale ksiądz nie wyszedł do niego. Przyjąłem, stało się. Chciałem powiedzieć o tej Komunii z wątpliwościami przy następnej spowiedzi. Było to dzień później. Grzech ten mi się przypomniał w trakcie mówienia "i więcej grzechów nie pamiętam... o pokutę, naukę i rozgrzeszenie" lub już podczas nauki, nie jestem pewny na 100 %. Nie przerwałem jednak, choć jak sprawdziłem później w internecie, powinienem.

Czy spowiedź była nieważna? Kolejne Komunii, po tej spowiedzi były świętokradzkie?

2. Jak pisałem wyżej, sprawdziłem w internecie. Ale internet nie jest moim zdaniem kompletnie wiarygodny. Stąd pytanie. Co robić właśnie w takiej sytuacji, gdy grzech przypomni się podczas "Więcej grzechów nie pamiętam...", nauki księdza czy podczas otrzymywania rozgrzeszenia?

3. Taka inna kwestia: w książce do wiedzy o społeczeństwie , z której chciałem się uczyć do olimpiady, jako przykład numeru na jednej stronie, jest podany (0-22) 666-66-66. Czy powinienem w związku z tym coś robić? Przecież chyba mogę się z takowej książki się uczyć...

Odpowiedź:

1. A nie masz przypadkiem skrupulatnego sumienia? Bo osoby z ty problemem wszelkie wątpliwości powinny rozstrzygać na swoją korzyść. Człowiek ze zdrowym sumieniem, mając wątpliwości co do tego, czy nie popełnił grzechu ciężkiego, powinien zrezygnować z Komunii. Ustal co i jak ze spowiednikiem. Ja nie jestem władnym by w takich sprawach decydować. Mogę tylko radzić, co możliwe jest raczej w jasnych sytuacjach....

A swoją drogą dziwne, prawda? Idziesz do spowiedzi po to, żeby rozwiązać ten dylemat (bo piszesz, że po to poszedłeś do spowiedzi) i o tym zapomniałeś?

2. Gdy grzech (ciężki!) się przypomina po "więcej grzechów nie pamiętam", należałoby go dodać wyjaśniając, że się zapomniało. Ale chodzi o wątpliwości, nieprawdaż? 

3. Na pewno nie jest grzechem czytanie książki, w której jest numer telefonu z trzema szóstkami. Posiadanie takiego telefonu też zresztą nie. 

J.

 

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg