Pytający123 29.07.2014 11:41

Witam,

Mam dwa pytania pytania:

1. Słyszałem w audycji pewnego księdza, że katolik musi przestrzegać prawa cywilnego o ile nie kłóci się ono z prawem boskim. Ksiądz ten powiedział także, iż prawo cywilne należy przestrzegać w całości, nawet jeśli niektóre przepisy wydają się dosyć ,,głupie'', ponieważ wtedy można łatwo dać się ponieść własnej ocenie, co jest już na tyle ,,głupim'' przepisem by go nie przestrzegać, a co jeszcze nie. W sumie to jak najbardziej się zgadzam z takim wyjaśnieniem, ale jeśli odnieść to do realnego życie to:
-czy jadąc samochodem i dziękując komuś światłami awaryjnymi popełniam grzech? Moim zdaniem tyle mówi się o agresji na drodze, a to jest bardzo miły gest. Przecież wiadomo, że jak ktoś mnie wpuści z podporządkowanej to awaryjnymi mu dziękuję, a nie akurat nagle jestem wyłączony z ruchu i stwarzam tym jakieś zagrożenie, jednak takie zachowanie nie jest zgodne z prawem.
-czy robiąc zdjęcia bez dźwięku migawki, bo akurat mam wyciszony telefon popełniam grzech? Zgodnie z polskim prawem jest to nielegalne.
Niby takie błahe sprawy, a jednak trzymając się ściśle tych rad robię coś złego.

2. W rachunku sumienia jest napisane ,,mówiłem bezmyślnie, głupio (gadulstwo)''. Na czym to polega? Odpowiadający odpowiedział na podobne pytanie: ,,Takie rozmowy o niczym są sposobem pielęgnowania przyjaźni. Nie można powiedzieć o nich, że to strata czasu. Bo dzięki nim podtrzymuje się więzi międzyludzkie. A to bardzo ważne.'' Oczywiście też się z tym zgadzam. Ciężko mi sobie wyobrazić, że spotykam się ze znajomymi i rozmawiamy tylko na poważne tematy, tylko o ważnych rzeczach, a jak te tematy się wyczerpią to milczymy. Czy jeśli rozmawiamy o ,,głupotach'' (np. co kto zjadł, jaki film widział, jaka zabawna sytuacja go spotkała) to jest już to ,,mówienie głupio'' o którym mowa w rachunku sumienia. Na czym miałby polegać ten grzech?

pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź :)

Odpowiedź:

1. Nie jest grzechem dziękowanie komuś. Nawet jeśli przepisy tego nie uwzględniają.

2. Głupio rozmowy to będą takie, podczas których obmawia się innych, wyśmiewa, kpi z nich. To będą rozmowy w których ktoś chwali się złem, a inni się śmieją, to będą rozmowy o sprawach nieprzyzwoitych...

A gadulstwo będzie polegało na mówieniu wszystkiego co się o danej sprawie wie, nawet jeśli dla kogoś rozpowiadanie o danej sprawie może być nieprzyjemne.

J.