DK 27.07.2014 23:21

Najbliższy rok spędzę w Armenii i nie będę zapewne miał możliwości uczestniczyć w mszach kościoła rzymsko-katolickiego. Czy uczestnictwo w mszy ormiańskiej i przyjmowanie w nim sakramentów są dla mnie dopuszczalne? nie jest to grzechem, bądź nie będzie problemem dla tamtego kościoła??

Odpowiedź:

W kanonie 844 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w jego drugim paragrafie czytamy:

Ilekroć domaga się tego konieczność lub zaleca prawdziwy pożytek duchowy i jeśli nie zachodzi niebezpieczeństwo błędu lub indyferentyzmu, wolno wiernym, dla których fizycznie lub moralnie jest niemożliwe udanie się do szafarza katolickiego, przyjąć sakramenty pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych od szafarzy niekatolickich tego Kościoła, w którym są ważne wymienione sakramenty.

W Kościele ormiańskim Eucharystia jest ważna.

Co na to Ormianie? Nie wiem jak akurat w tym Kościele, ale np. dla prawosławnych przyjecie Komunii w ich Kościele jest oznaka przystąpienia do tego Kościoła. Więc niechętnie patrzą na katolików usiłujących u nich przyjąć Komunię... Najlepiej po prostu na miejscu spytać.

Warto też pamiętać, ze Kościół katolicki nie jest w Armenii zupełnie nieobecny. Zarówno w obrządku rzymskim jak i w ormiańskim (unici).

J.