Mm. 27.07.2014 22:52

1. Brałam udział w konferencji (w Kościele Katolickim) na temat proroctw, jakie są w Starym Testamencie o Mesjaszu. Na koniec w ramach podsumowania, że zapowiadanym przez proroków Mesjaszem jest Jezus pokazano gwiazdę Dawida z umieszczonym w środku napisem JEZUS. Czy zatem gwiazda Dawida jest symbolem Pana Jezusa?
Często spotkam się taka gwiazdę wymalowaną sprayem na blokach, śmietnikach; kojarzyła mi się ona z symbolem żydowskim. Jeśli jednak symbolizuje Mesjasza - to wiele zmienia. Jeśli byłby to Krzyż, to byłaby to profanacja (zapewne chciałabym zamalować Go itp. - z uwagi na niegodne miejsce); nie wiem, jak traktować gwiazdę Dawida?W Internecie niewiele znalazłam na ten temat. Proszę o podpowiedź, jak to traktować, jak reagować.

2. Moi bliscy maja w domu instrument, który wygląda jak afrykański (bębenek z 2 kuleczkami na nitkach) - kupili to jako zabawka dla dziecka w sklepie z używanymi rzeczami. Skojarzyło mi się to z ewentualnym zagrożeniem duchowym. Pewnie przesadzam, ale może jednak zwrócić na to uwagę (wyrzucić?)?

Z góry dziękuję za krótkie odpowiedzi!

Odpowiedź:

Gwiazda Dawida jest raczej symbolem syjonizmu. Jeśli może być kojarzona z Jezusem, to tylko przez mesjańska interpretacje proroctwa z Księgi Liczb 24, 17.

Widzę go, lecz jeszcze nie teraz,
dostrzegam go, ale nie z bliska:
wschodzi Gwiazda z Jakuba,
a z Izraela podnosi się berło.
Ono to zmiażdży skronie Moabu,
a także czaszki wszystkich synów Seta.

Ale proszę dać spokój wymalowanym sprayem malowidłom.

2. Bęben to bęben. Nie ma religijnego powodu, by go wyrzucać. Można, jeśli jest zniszczony albo dziecko za dużo na nim hałasuje ;)

J.