Gość 18.02.2014 14:32

"Wiktoria pochodziła z Sabiny pod Rzymem. Podanie głosi, że miała siostrę Anatolię. Obie były zaręczone: Wiktoria z Eugeniuszem, Anatolia z Aureliuszem. Obie ślubowały czystość. Umocnił je w tych postanowieniach anioł, który powiedział: "Jest miejsce na dziewictwo, czystość i małżeństwo, z tym że dziewictwo to złoto, czystość (niewinność) - srebro, małżeństwo - brąz".
Dlaczego dziewictwo ma większą wartość od małżeństwa? Kiedyś czytałem, iż jakiś święty powiedział, że osoby, które się nie ożeniły otrzymają w Niebie większą nagrodę niż te, które się ożeniły. W takim razie może nie warto się żenić?

Odpowiedź:

Kościół poważa zarówno życie w małżeństwie jak i życie w czystości. A małżeństwo, w przeciwieństwie do ślubów czystości, jest nawet sakramentem. Ględzenie więc o tym, jak to czystość bardziej podoba się Bogu niż dobre życie w małżeństwie to właśnie ględzenie. Z góry też wyjaśniam, że św. Paweł wskazywał w swoich listach na wyższość życia w czystości w kontekście praktycznym, a nie jakoby takie życie bardziej się podobało Bogu.

J.