Gość 03.07.2013 14:30

1. Pisał pan ostatnio ze nie jest grzechem to na co pozwala prawo w danym państwie. Chodzi mi o taka sprawe. np w polsce mozna jechac samochodem majac do 0.2 promila. A w niemczech mozna majac 0.5. Czyli od tych norm zalicza sie grzech ciezki? np w Niemczech pozniej niz w Polsce.
2. To samo o pełnoletność W polsce mozna pic od 18, w USa od 21. a w Niemczech od 16. Wiadomo ze w bibli nie ma granicy od kiedy mozna spozywac alkohol wiec jak to jest?

Odpowiedź:

1. Pisałem o kradzieży, nie o jeździe pod wpływem alkoholu. W tym wypadku istotne jest to, na ile ktoś jest pod wpływem alkoholu. Ale uwaga: chodzi nie tylko o zawroty głowy czy głupie gadanie. Alkohol zawęża pole widzenia. Człowiek nie widzi tak dobrze tego, co dzieje się obok drogi, a to w pewnych sytuacjach jest kluczowe dla bezpiecznego prowadzenia samochodu. Niestety, ludzie najczęściej w ogóle nie zdają sobie z tego sprawy....

2. Warto trzymać siew  tym względzie prawa polskiego. Nota bene, prawo kanoniczne zezwala na ślub 16-latka z 14-latką. I zastrzega,  ze w każdym kraju może to być inaczej, zgodnie ze zwyczajami... A co do picia przez 18-latków.... Widocznie Amerykanie są mniej dojrzali ;)

J.