PPP 16.02.2013 14:16

1. Przeczytałam Trzecią Tajemnicę Fatimską i nie przekazałam jej nikomu, nie mówiłam o tym. Czy mam grzech?
2. Jestem w 3 klasie gimnazjum i w tym roku przystępuję do bierzmowania. Po mszy roratniej ksiądz prosił abym podpisała wszystkim indeksy. Następnego dnia w szkole znajomy prosił mnie o podpisanie jego indeksu, bo nie było go na tej mszy. Czy mam grzech?
3. Czy podbieranie rodzicom papierosów też jest grzechem?
4. Czy myśli bluźniercze, sprośne o Bogu i świętych są wybaczalne? Spowiadałam się z tego chociaż nie wiem czy ja sama zaczynam o tym myśleć.. W myślach krzyczę, że nie chcę o tym myśleć. Kiedyś, gdy otworzyłam Pismo Święte trafiłam na fragment o tym, że grzechy przeciw Duchowi Świętemu nie zostaną odpuszczone. Jakie są te grzechy?
5. Czasami mam myśli o tym jak moi rodzice uprawiają seks. Tak naprawdę nie chcę o tym myśleć, ale jak słyszę, że to robią nie mogę opanować myśli. Czy to grzech? Kazirodztwo?
6. Mam też myśli, które też jak przyjdą to ciężko je opanować, wyobrażam sobie ludzi nago, np. ksiądz. Też nie chcę o tym myśleć, ale ja już wcześniej mówiłam ciężko jest się opanować.
7. Czasami myślę o dawnych ciężkich grzechach, z których się spowiadałam, o niektórych nawet nie miałam pojęcia, że są grzechem, ale spowiadałam się z nich i tak czasami myślę o tym, że może to nie zostało mi odpuszczone. Myślę o tym, ponieważ nie wie czy za to szczerze żałowałam. DO tej pory żałuję, że to robiłam, ale nie wiem czy żałuję, bo obraziłam Boga czy dlatego, że się boję kary za to.
8. Czy jak odmówię pokutę to powinnam jeszcze żałować za ciężkie grzechy i nie myśleć o tym?
Wiem, że dużo pytań, ale bardzo mi zależy, dziękuję.

Odpowiedź:

1. Nie. Czemu miałby to być grzech? Trzecia tajemnica została jedenaście lat temu oficjalnie ujawniona. Zobacz TUTAJ

2. Tak. Sfałszowałaś prawdę.

3. Tak. Po pierwsze zabierasz nie swoje, choć akurat w przypadku rodziców, gdy jest się młodym, grzech jest mniejszy. Ale po drugie palenie też jest grzechem...

4. Niechciane bluźniercze myśli nie są grzechem. To pokusa. Grzechem są, gdy ktoś celowo je wywołuje albo z upodobaniem się na nich zatrzymuje. O grzechach przeciwko Duchowi Świętemu przeczytasz TUTAJ

5. Zatrzymywanie się myślą z upodobaniem na nieczystych sprawach jest grzechem nieczystych myśli.

6. Jak wyżej.

7. Jeśli się z tych grzechów się spowiadałaś, zostały na pewno odpuszczone. Czy żal był doskonały czy niedoskonały nie ma w takim wypadku większego znacznie.

8. Żałować za grzechy można zawsze. Niedobrze byłoby, gdybyś się zastanawiała, czy Bóg Ci wybaczył i czy nie trzeba spowiadać się jeszcze raz. Bo to prowadzi do jakichs skrupułów. niepotrzebnie. Te grzechy to już przeszłość, za którą być może trzeba jeszcze odpokutować, ale nie zaważą na Twoim zbawieniu.

J.