Gość 11.01.2013 07:16

1. Czy fantazjowanie w myślach jest grzechem? Chodzi mi o wyobrażanie sobie sytuacji, o których marzymy, aby wydarzyły się w naszym życiu i poświęcanie czasu tym wyobrażeniom, np. przed snem.

2. Czy deklaracja wewnętrzna, że robię coś dla jakiegoś człowieka jest grzechem?
Np. gdy nie jestem w stanie się zmotywować, żeby nie zjeść dziś żadnych słodyczy, mówię sobie, że robię to dla mojej cioci. Tak naprawdę ciocia nie ma z tym nic wspólnego, ale łączy mnie z nią bliska relacja, i gdy wyobrażam sobie, ze robię to dla niej, to tylko wtedy jestem w stanie to zrobić.
Czy to jest złe?

3. Mam pytanie odnośnie modlitwy za inne osoby. Bardzo często modlę się za mojego Pana doktora, który bardzo mi pomógł i nadal pomaga. Jestem mu za to bardzo wdzięczna i wiem, że sama nie jestem w stanie żadnym czynem mu się odwdzięczyć, dlatego modlę się do Boga o wszelkie potrzebne mu łaski, o to, aby Bóg był obecny w jego życiu i go prowadził.
Chodzi o to, że nie wiem nic o wyznawanej przez pana doktora religii.
Z jednej strony chciałabym się modlić o to, że jeśli nie poznał jeszcze Boga w swoim życiu, to aby Bóg okazał mu otwarcie Swoją miłość.
Aby okazał mu miłość tak mocno i jednoznacznie, aby pan doktor mógł poznać dobroć Boga.
Z drugiej strony boję się, że takie moje chęci mogą zostać odebrane jako próba osądzenia pana doktora, że nie wierzy w Boga. Jednak to nie jest tak, że ja go osądzam, lecz jedynie chcę dla niego jak najlepiej i życzę mu tego, że jeśli nie poznał Boga, to aby Go poznał.
Czy taka modlitwa jest prawidłowa?
Czy modlitwa o dar nawrócenia dla kogoś, kogo relacji z Jezusem nie znamy jest prawidłowa?
Z jednej strony myślę, że nie mam prawa osądzać pana doktora o to, że potrzebuje nawrócenia.
Z drugiej strony myślę, że nawrócenia potrzebuje każdy człowiek, w jakiejkolwiek sytuacji by nie był.


Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź:

1. Jeśli nie są to marzenia grzeszne, to nie jest to grzech.

2. Odpowiadający nie widzi w tym zła.

3. Modlitwa za naszych bliźnich, kiedy prosimy dla nich o dobro, jest zawsze czymś dobrym. Nawet jeśli tej modlitwy nie potrzebują ani nie chcą. Proszę się nie martwić.

J.