Gość 18.07.2012 14:08

Czy gdy czytam opowiadanie, w którym występują np. namiętne pocałunki (zaznaczam, że nie zwoli obydwu stron) poełniam grzech cięzki? Zaznaczam również, że czytając opowiadanie skupiam się raczej na całej fabule, a nie jedynie na tych wątkach.

Odpowiedź:

Tak naprawdę bardzo trudno na twoje pytanie odpowiedzieć. Po pierwsze, trudno powiedzieć jaki jest charakter książki którą czytasz. Trudno orzec na ile autor tych scen chciał wzbudzać w czytających nieczyste myśli (i na ile mu się to udało). Ważne też jaka jest reakcja czytelnika. nie ta odruchowa, ale ale już ta przefiltrowana przez rozum i wolę.. No  i trudno powiedzieć co znaczy że "skupiasz się raczej na fabule, nie na tych wątkach". Bo może to znaczyć, że praktycznie wcale nie zwracasz na nie uwagi, ale może i być to sformułowanie mające ukryć prawdę, że owszem fabuła jest ważna, ale te wątki są dla Ciebie bardzo ważne i szukasz usprawiedliwienia...

Co zrobić? Znając zasadę ogólną, że poza małżeństwem nie należy szukać przyjemności seksualnej, po prostu sobie w sumieniu powiedz, jak to z Tobą jest. Ale uczciwie. Bo skoro wątpliwość się pojawiła, sumienie jest niespokojne, to może faktycznie coś jest nie tak?

J.