Micho 07.07.2012 17:26

Szczęść Boże! Chciałbym zapytać, czy jeżeli przechodząc obok kościoła czy kapliczki, chciałbym pozdrowić Pana Boga przez uczynienie znaku krzyża, to czy muszę wtedy, oprócz znaku krzyża, zdjąć z głowy czapkę (czy to taką zimową, czy letnią, z daszkiem)? Czasem widzę, jak mężczyźni raczej ze starszego pokolenia, noszący kapelusze, mijając kościoły po prostu zdejmują, a właściwie uchylają kapelusze czy czapki (tak jak to kiedyś robiono przy powitaniu, gdy mężczyzna spotykał kobietę), ale już bez czynienia znaku krzyża. To jak w takiej sytuacji powinno się zachować? Wystarczy sam znak krzyża lub samo zdjęcie czapki/kapelusza, czy możę należałoby oba gesty uczynić jednocześnie? Oczywiście mowa tu o przechodzeniu obok kościoła, bo wiadomo, że jak się do świątyni wchodzi to mężczyźni powinni zdjąć nakrycia głowy i uczynić znak krzyża lub przyklęknąć na prawe kolano. Pozdrawiam!

Michał Ż

Odpowiedź:

Dobrze, jeśli się żegnasz przechodząc obok Kościoła. Jeśli uchylisz czapki, też dobrze. Nie jest to obowiązek, ale na pewno dobre świadectwo wiary i okazanie szacunku Chrystusowi.

Uchyla się czapki, kiedy czapka nadaje się do uchylenia. Taka zimowa, wełniana, nie za bardzo się do tego nadaje, więc się tego gestu nie wykonuje...

J.