miszamiś 04.06.2012 21:24

Witam!

1. Ponieważ gram w grę wideo, w której często pojawia się symbol pentagramu, zastanawiałem się czy popełniam z tego powodu grzech. W archiwum wyszukałem odpowiedź, która wiele mi wyjaśniła:
http://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/105384
Chciałem się tylko upewnić, czy podane przez odpowiadającego przykłady sytuacji (w formie 3 punktów) dotyczą również pentagramu odwróconego, czyli takiego w którego można wpisać głowę kozła (pytający za przykład podał firmę "pentagram", a jej logo to pentagram z tylko jednym ramieniem skierowanym ku górze).

2. Oglądałem kiedyś film, w którym w jednej ze scen dochodzi do strzelaniny w OPUSZCZONYM kościele, poza tym ludzie, którzy w nim przebywali zachowywali się w sposób, który nie przystoi osobie będącej w świątyni (jedna z osób zapala papierosa i rzuca niedopałek na podłogę). Z drugiej strony kiedyś oglądałem w telewizji program o tym jak w Niemczech Kościół Katolicki desakralizuje świątynie, w których nie odprawia się już nabożeństw i przekształca je na mieszkania lub na przykład hale do wspinaczki. Chciałem się dowiedzieć co Odpowiadający myśli o tym filmie. Czy jest on obrazą naszej wiary? Czy grzechem byłoby kupić taki film?

Dziękuję i Pozdrawiam!

Odpowiedź:

1. Tamta odpowiedź dotyczy raczej wszystkich sytuacji. Pytanie, czy opisana prze Ciebie sytuacji nie podlega pod punkt 3 tamtej odpowiedzi.

2. Odpowiadający nie widział filmu, trudno mu się więc wypowiadać. Na pewno należy unikać czegoś, co miałoby być bluźnierstwem czy zachętą do bezczeszczenia świątyń. Samo to, że akcja dzieje się w opuszczonym kościele niekoniecznie taka postawę oznacza...

Ogólnie: jeśli sumienie wskazuje Ci, ze oglądanie czegoś tam jest niestosowne, to kieruj się sumieniem

J.