Gość121 05.05.2012 12:30

Szczęść Boże!
Mam sporo pytań. Przejdę do rzeczy.

1.Czy słuchanie rocka (nie metalu) to grzech?
2. Czy oglądanie mma/boksu to grzech?
3.Wiem, że słuchanie piosenek z wulgaryzmami to grzech.
Ale czy np. jak słucham piosenki hip- hopowej w występują w niej 1-2 wulgaryzmy to też grzech lub jak np. wpiszę w Google " Piosenki <przykładowy wykonawca> bez wulgaryzmów" i takie piosenki znajdę to mogę ich słuchać?
4.Jak uzyskać odpust cząstkowy?
Na tej stronie http://www.mbkm.pl/odpusty.htm znalazłem kilka warunków.
Chodzi mi o te warunki które są podane już na końcu strony po czerwonym napisie "Odpust cząstkowy" są tam 3 warunki typu "l. Jeśli wierny wykonując swoje obowiązki i znosząc trudy życia wznosi z pokorą i ufnością myśli do Boga, odnowi akty strzeliste, np. Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami." czy muszę spełnić te wszystkie trzy warunki czy tylko jeden? A jeśli chodzi o warunek "3. Gdy wierny, aby się umartwić, odmówi sobie czegoś dozwolonego ale przyjemnego dla siebie." tu chodzi o to, że na jeden dzień mam coś sobie odmówić czy na zawsze ?
Pod tymi warunkami jest podany jeszcze "Wykaz bardziej znanych modlitw, do których przywiązany jest odpust cząstkowy". Czy muszę odmówić te wszystkie modlitwy czy tylko jedną?

5.Czy wyrzucenie/ spalenie kartki na której są rzeczy związane z Bogiem/ kościołem lub samo słowo "Bóg" to grzech. Jeśli tak to co z taką kartką zrobić?
A co zrobić ze niezjedzoną święconką?
6.Czy używanie żelu do włosów to grzech?
7.Czy oglądanie takich zwykłych filmów dla dzieci typu "Shrek" to grzech?
W końcu występuje tam magia.
8.Czy trzeba się spowiadać z bycia gadatliwym jak poganin?
9.Czy jeśli kupiłem koledze płytę z muzyką z dużą ilością wulgaryzmów to popełniłem grzech? Dodam, że to on ją wybrał nie ja.
10. Czy jak np. będę grał w gry, w których występuje magia lecz będę tej magi unikał to mam grzech? A co jak np na chwilę zobaczę tylko niechcący tę magię?
11. O co chodzi z ryzykiem popełnienia grzechu? Czy trzeba się z tego spowiadać ? Jak np. wchodzę na facebooka to tam są różne rzeczy (wulgaryzmy i tp.) to popełniam grzech lub jak np. oglądam mecz w TV lub na żywo to tam czasami kibice przeklinają, czy w tej sytuacji popełniam grzech?
Lub gdy np. coś mi się źle kojarzy to mam tego unikać jak ognia?
12. Czy można okłamać kogoś czynem np. jadę rowerem wieczorem bez oświetlenia i gdy widzę policję to szybko schodzę z roweru i go prowadzę.
13. Czy nie powstrzymanie się od prac niekoniecznych w święta to grzech?
14. Gdzieś słyszałem, że nie należy przebywać w złych środowiskach, ponieważ to grzech. Moi koledzy często używają wulgaryzmów lub opowiadają głupie, zboczone żarty ( z których staram się nie śmiać bo wiem, że to grzech)
czy to oznacza, że nie mogę się spotykać z kolegami. Lub inny przykład gdy np. jestem na forum na którym czasami ktoś zrobi to co moi koledzy.
To chyba tyle, wiem, że dużo pytań. Przepraszam.

Odpowiedź:

1. Zobacz TUTAJ

2.. Podobnie jak w poprzednim pytaniu. Wszystko zależy, jaki to ma na Ciebie wpływ. Nie chodzi nawet o to, czy chodzisz do kościoła czy nie, ale co jest dla Ciebie w życiu ważne, jakie sa Twoje ideały... Z tej perspektywy fascynacja walkami może być jakimś grzechem...

3. Zdaniem odpowiadającego świadome wybieranie takich piosenek do słuchania jest grzechem. Bo jest kupowaniem (niekoniecznie dosłownie, przede wszystkim w sensie przenośnym) brudu świata...

4. Z odpustami cząstkowymi jest tak, że nigdy nie wiemy ile żeśmy dostali. Wiec pewnie jak zrobisz raz coś dobrego, to uzyskasz odpust cząstkowy i jak cały dzień też, tylko więcej.

A wykaz zawiera praktyki, za które można uzyskać odpust cząstkowy. Więc za każdy z tych czynów.

5. Rzeczy niepoświęcone można wyrzucić (np. czasopismo religijne). Poświęconym należy się szacunek. Więc trzeba je albo zakopać abo spalić...

6. Tak. Używaniu żelu chyba dość często wynika z próżności. A to grzech... Czy wielki? To zależy od człowieka. U jednego, który zrobi to bardziej dla hecy, wcale nie będzie, U innego minimalny. A u zarozumialca - większy. Na pewno jednak nie jest to grzech ciężki.

7. Nie. Chyba że wierzysz w bajki i magię,

8. To raczej nie jest grzech ciężki (cokolwiek by to znaczyło). Chyba że chodzi donoszenie na bliźnich gdy po kryjomu przeciwstawiają się niemoralnemu prawu...

9. A kupiłbyś mu siekierę, gdyby chciał nią zarąbać innego kolegę? Człowiek popierając zło jest współwinny. To tak zwany grzech cudzy...

10. Odpowiadający nie widziałby grzechu w takim zachowaniu.

11. Jeśli ktoś wie, że pewni ludzie czy sytuacje są dla niego okazją do popełnienia grzechu, powinien ich unikać. Nie jest grzechem to, że przyszedłeś kibicować a inni kibice klną. Ale byłoby gdybyś mógł przypuszczać, ze i ty zaczniesz kląć, a mimo to na mecz poszedłeś...

To tak jak z pijakiem: nie powinien wschodzić do karczmy w której podają alkohol...

12. Nie powinieneś jeździć nieoświetlonym rowerem, bo to niebezpieczne. Natomiast unikanie w takiej sytuacji policji grzechem nie jest.

13. Tak.

14. Musisz rozważyć, skalkulować, na ile wartość jaką jest posiadanie przyjaciół (czy bycie z przyjaciółmi, których masz nadzieję zmienić) jest w konkretnym wypadku ważniejsza, niż możliwość, ze Cię sprowadzą na drogę grzechu. To ze klną, to drobiazg. Znacznie gorzej, gdyby Cię np. skłaniali do kradzieży, bijatyk i temu podobnych....

 

Ogólnie do wszystkich tych pytań...Zawsze staraj się zastanowić, czy to, co robisz, na co pozwalasz, co tolerujesz  jest złe czy nie. Wtedy z połowy tych pytań byś nie zadał...

J.