Gość 02.05.2012 08:01

Czy i w jaki sposób powinno się upomnieć kolegę z pracy, który od dłuższego czasu mieszka (bez ślubu) ze swoją dziewczyną?

Nie jest to jakiś szczególnie bliski znajomy, ale pracujemy razem więc spotykamy się codziennie. Swoje poglądy na ten temat wyraził bardzo jasno (podczas rozmowy na jakiś inny temat), również jego dziewczyna (z tego co wiem) jest zadowolona z takiego stanu rzeczy. Dodatkowo jego rodzice też mieszkali ze sobą przed ślubem.
Nie lubię się wtrącać w czyjeś życie, ale jeśli w tej sytuacji mogłoby to pomóc, to chciałabym w sensowny sposób przekonać go, że jego postępowanie nie jest w porządku. Pisząc sensowny mam na myśli do przyjęcia przez osobę niezbyt wierzącą. Myślę, że stwierdzenie typu: "to jest grzech. przestań z nią mieszkać"do tej osoby zupełnie nie trafi - brakuje konkretnych (z punktu widzenia osoby mało wierzącej) argumentów.

Dodam jeszcze że kolega generalnie tematu nie porusza (nie ma więc możliwości wtrącić coś "przy okazji"), jest tez bardzo wygadany (w przeciwieństwie do mnie:)).

I jeszcze jedno pytanie:
Czy w takiej sytuacji istnieje jakieś rozwiązanie cząstkowe?
Ludziom zazwyczaj łatwiej się poprawić, jeśli nie muszą wywracać całego życia do góry nogami, małymi krokami nieraz można dużo osiągnąć - tylko nie bardzo wiem jak to zastosować w tej sytuacji?

Pozdrawiam

Odpowiedź:

Z pewnością należy tych znajomych otoczyć modlitwą - prośby o dary Ducha Świętego, by zrozumieli swe błędne postępowanie i chcieli coś zmienić. Pomóc można tylko tym osobom, które chcą naszej  pomocy. Argumentem przeciw zamieszkaniu kobiety i mężczyzny razem bez ślubu jest brak jakiekolwiek gwarancji, że będą z sobą przez całe życie, jest to traktowanie siebie nawzajem jako tylko "dodatku" do swego osobistego życia, bo przecież zawsze mogę odejść, do niczego się nie zobowiązałem, więc ta osoba jest mniej ważna od wielu innych spraw w życiu, gdy jednak podejmuje pewne zobowiązania, niektóre nawet pisemnie. Konsekwencją braku ślubu w tym przypadku jest również pozbawienie się pełnienia wielu zadań w Kościele, np. bycia ojcem / matką chrzestną, a w wielu parafiach uroczystej formy pogrzebu. Te osoby również nie mogą przystępować do Komunii Świętej.

XMP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg