Thomas 03.02.2012 16:57

Czy jeśli w spowiedzi wyznałem że byłem leniwy, a po spowiedzi dalej się grzeszyło ( tzn. nic się nie robiło ) to jest to grzech przeciwko Duchowi Świętemu?
Czytałem też że grzech przeciw Duchowi Świętemu jest że chce się grzeszyć wiedząc że to grzech licząc że będzie odpuszczony. Skoro grzech jest wtedy gdy świadomie i dobrowolnie przekraczamy przykazanie, to wtedy też raczej wiemy że musimy się z tego wyspowiadać i to będzie odpuszczone?
I jeśli się popełni grzech przeciw Duchowi Świętemu to idzie się do piekła i nie ma od tego odwrotu?
Z Bogiem.

Odpowiedź:

Katechizm Kościoła Katolickiego tak opisuje grzech przeciw Duchowi Świętemu: "Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi Świętemu nie będą odpuszczone" (Mt 12,31) (Por. Mt 12, 31; Łk 12,10). Miłosierdzie Boże nie zna granic, lecz ten, kto świadomie odrzuca przyjęcie ze skruchą 2091 miłosierdzia Bożego, odrzuca przebaczenie swoich grzechów i zbawienie darowane przez Ducha Świętego (Por. Jan Paweł II, enc. Dominum et Vivificantem, 46). Taka zatwardziałość może prowadzić do ostatecznego braku pokuty i do wiecznej zguby.(KKK1864) Grzech przeciw Duchowi Świętemu jest więc zatwardziałością serca. Są pewne grzechy, z którymi człowiek boryka się przez całe swe życie, ważne jest by nie być na nie obojętnym. Dlatego przy spowiedzi trzeba uczynić solidne postanowienie poprawy i z konkretnymi postanowieniami jak z tą słabością walczyć. Nie można być obojętnym na swoje słabości. Jeśli mimo ponownego upadku w grzech żałujemy naszego czynu i przystępujemy do spowiedzi świętej z szczerą skruchą to grzech ten zostanie nam przez Boga odpuszczony.

XMP