Micho 28.03.2011 20:57

Szczęść Boże!

Wiadomo, że Komunię świętą można przyjąć maksymalnie dwa razy dziennie, z tym, że przynajmniej jeden raz trzeba uczestniczyć w całej Mszy św. Ostatnio jednak spotkałem się z twierdzeniem osób, powołujących się w tym temacie na opinię księży, że Komunię można przyjąć dwa razy dziennie jeżeli za drugim razem będzie się uczestniczyło w całej Mszy św. Jednocześnie te osoby twierdzą, że tej kolejności nie wolno obrócić. Tzn. przykładowo mogę rano przystąpić do Komunii bez uczestnictwa w całej Mszy, a potem wieczorem przyjść na Mszę św., uczestniczyć w niej w całości i przyjąć również Komunię. I nie ma w tym nic złego. Ale gdybym zrobił odwrotnie, czyli rano był na całej Mszy i przyjął Komunię, a wieczorem przyszedł tylko na rozdawanie Komunii i przyjął Komunię bez pełnego uczestnictwa w Eucharystii, to takie zachowanie byłoby już złe. Czyli oprócz tego, że maksymalnie można dwa razy przyjąć Komunię jednego dnia i przynajmniej raz trzeba być na całej Mszy, ważna jest, w opinii tych osób, również kolejność tego czy najpierw przyjmuje się Komunię a dopiero potem uczestniczy w całej Mszy św. Muszę przyznać, że kompletnie tego nie rozumiem.

Chciałbym zapytać czy faktycznie przyjęcie najpierw Komunii w czasie Mszy św. w której się uczestniczy, a potem przyjęcie samej tylko Komunii bez pełnego uczestnictwa w Eucharystii tego samego dnia jest grzechem? Ciężkim czy lekkim? Jeżeli jest grzechem, to chciałbym prosić o jakieś sensowne wytłumaczenie, dlaczego to coś złego. Jedyna argumentacja z jaką się spotkałem (od osób świeckich, bo nie rozmawiałem o tym z żadnym księdzem) to twierdzenie, że skoro ktoś drugi raz tego samego dnia przystępuje do Komunii św. to jest to sytuacja wyjątkowa, szczególna, ma jakiś ważny powód, więc należy wtedy w całej Mszy św. uczestniczyć. Jak dla mnie nie jest to wystarczające wytłumaczenie.

Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedź:

Osoby te mają rację. Komunię można przyjąć drugi raz w ciągu dnia, jeśli uczestniczy się wtedy w całej Mszy.

Ogólnie rzecz biorąc chodzi o to, by nie nadużywać przyjmowania Najświętszego Sakramentu. Skoro jednego dnia raz już przyjęliśmy na Mszy, to po co przyjmować drugi raz? Kiedy się jest ten drugi raz na całej Mszy jest o tyle inaczej, ze Komunia jest integralną częścią Eucharystii. Czymś naturalnym jest, by będąc na niej przyjąć Komunię. Gdy Komunia rozdawana jest przy innej okazji, tego momentu nie ma.

Drugi raz komunię tego samego dnia bez Mszy można przyjąć, gdy jest to wiatyk, czyli komunia umierającego. Dla takich osób robi się wyjątki od wielu na cod zień obowiązujących zasad.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg