Hagar 29.08.2010 13:04

1. Łk 2, 41-50. Dlaczego Święta Rodzina pielgrzymowała na Święto Paschy do Jerozolimy? Dlaczego właśnie do Jerozolimy? Czy to był obowiązek wynikający z prawa żydowskiego?

Dlaczego raz jest mowa o Jeruzalem, a raz o Jerozolimie? Czy to ma jakieś znaczenie?

2. Jeżeli sam Jezus przestrzegał szabatu przypadającego zawsze w sobotę, czy nie powinniśmy też świętować soboty jako dnia świętego?

3. Jeżeli nie obowiązuje już Stare Prawo, to dlaczego jest ciągle ważny Dekalog? Dlaczego tylko niektóre rzeczy ze ST są ważne, inne nie?

Odpowiedź:

1. W Jerozolimie była jedyna w judaizmie świątynia. W innych miejscach zresztą budować ich nie było wolno. Stawiano więc domy modlitwy - synagogi -  ale nie świątynie. Stąd pielgrzymka do Jerozolimy. W komentarzu Biblii Poznańskiej wyjaśniono, że obowiązek takiego pielgrzymowania mieli mężczyźni po ukończeniu 13 roku życia. Dotyczył on Święta Paschy, Święta Tygodni i Święta Namiotów. W czasach Jezusa - głównie mieszkańców Judei. Ale idąc za głosem pobożności na święta do Jerozolimy ściągali Żydzi także z innych prowincji. Dodajmy, że nie tylko mężczyźni, ale też kobiety i dzieci. 

2. Chrześcijanie od samego początku świętowali w niedzielę. W dzień zmartwychwstania i zesłania Ducha Świętego. Interesujący artykuł ojca Jacka Salija na ten temat znajdziesz TUTAJ

3. Obowiązek przestrzegania Dekalogu nie wynika z konieczności zachowywania prawa Starego testamentu. Wynika z tego, że te wskazania potwierdził Jezus. Inne zaś, np. rozumienie świętowania szabatu jako świętowanie dla świętowania odrzucił... Innymi słowy: cała moralność chrześcijańska opiera sie na Nowym testamencie. Na Starym o tyle, że Jezus opierał się na tej nauce, więc jest wiele punktów stycznych jednej i drugiej nauki...

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg