matka 23.03.2010 18:03

Szczesc Boze niedawno odwazylam sie odbyc spowiedz generalna.Zanim zaczlam wyznawac grzechy to powiedzialam spowiednikowi ze bedzie to spowiedz generalna spowodu przjmowania komunii swietokradzkich. Wyznalam szczerze wszystkie grzechy ale zapomnialam podkreslić te ktore kiedys zatailam. Czy w takim razie ta spowiedz jest wazna?

2.Mam jeszcze jeden dylemat zwiazany z ta spowiedzia.Wyznajac grzechy odczytalam je z kartki bo bylo ich naprawde duzo i nie bylabym ich w stanie wszystkich zapamietac.Wiem ze pod wplywem stresu tak by sie stalo,a ja naprawde chcialam sie wyspowiadac ze wszystkiego.Czy w takim ukladzie spowiedz jest wazna i zaliczona?Prosze o odpowiedz i z gory dziekuje.

Odpowiedź:

1. Nie, wszystko jest w porządku. Gdyby ksiądz chciał wiedzieć co Pani taiła, to by spytał. Skoro niczego Pani teraz nie zataiła, ta spowiedź z całą pewnością jest ważna. Nawet jeśli były w tym wyznaniu jakieś niedoskonałości.

2. Na pewno odczytanie grzechów z kartki nie powoduje nieważności spowiedzi. Na pewno może się Pani cieszyć pojednaniem z Bogiem...

J.