Stefania 07.02.2010 21:24

Czy istnieje jakaś granica określająca wiek osób zobowiązanych do uczestniczenia w niedzielnej mszy świętej? Moi rodzice są już wiekowi, ale na tyle sprawni, że można ich dowieźć samochodem do kościoła, jednak w obecnej sytuacji, kiedy zima nie daje za wygraną i samo dojście z samochodu do drzwi kościoła stwarza niebezpieczeństwo (np. upadku na lodzie) zastanawiam się czy jest to rozsądne. Jeżeli jest jakiś zapis dotyczący tej kwestii w dokumentach Kościoła (np. Katechizm tego nie określa - o ile się nie mylę) to proszę o podanie gdzie mogę go znaleźć.

Odpowiedź:

Jakiegoś jednoznacznego zapisu w tym względzie nie ma. Trochę to zależy od samopoczucia owych starszych osób, ich stanu zdrowia no i właśnie pogody. Wiadomo, że wiosną, latem starszym łatwiej się dostać do kościoła; zejść po schodach, przejść się kawałeczek po ulicy, wsiąść do samochodu.

W praktyce najlepiej porozmawiać z rodzicami i wspólnie z nimi podjąć decyzję: tej niedzieli jedziemy, tej jednak nie. Bez lęku, że jeśli z obawy przed skutkiem takiej eskapady nie pojedzie się do kościoła, to popełni się grzech...

J.