Julka 18.01.2010 16:31

Szczęść Boże!
1 Czy postawa osoby, która pomyśli sobie,, najpierw się trochę prześpię wieczorem choć ogólnie jeszcze nie kładzie się spać )a potem się pomodlę"i tak też czyni jest niewłaściwa? czy takie zachowanie jest złe? i czy w jakiś sposob obraża lub może obrażać Boga? Osoba nie miala takich intencji,bie chciała w żaden sposób Boga obrazić ale wzdaje jej sie że takie postępowanie jest mimo wszystko niestosowne.Boi się,żeby to nie wygladalo trochę tak ze osoba myśli o modlitwie i modli się rozmawia z Bogiem kiedy chce lub kiedy bedzie chciala. Czy popelnila jakis grzech takim zachowaniem?.Osoba prosi o odpowiedż. Do bliskiej osoby też nie powiemy przecież,że np porozmawiamy i będziemy rozmawiac z Toba kiedy bedziemy mieli na to ochote. Prosze powiedziec czy takie zachowanie o które osoba pyta jest niewlasciwe? Czy w jakikolwiek sposób takim odkładaniem modlitwy grzeszy?
2.Czy to prawda, że powinno się odmówić pierwszą modlitwę w pozycji kleczącej a jeśli ktoś potem chce odmawiać jakieś inne dłuższe modlitwy lub nabożeństwa to może je odmawiać wówczas w pozycji siedzącej? Osoba słyszała, że pierwsza modlitwa musi lub powinna być odmawiana w pozycji klęczącej niezależnie czy długa czy krótka a kolejne inne po niej już dłuższe modlitwy mogą być wtedy właśnie odmawiane w pozycji siedzącej. Czy to w ogóle ma jakieś znaczenie? Czy jest to prawda? Osoba pyta bo nie chce aby jakaś jej postawa podczas modlitwy była niestosowna, gdyż nie chce i nie ma intencji obrażania Boga. Czasem zdarzało jej się pierwszą i kolejne modlitwy odmawiać w pozycji siedzącej bądż pierwszą i kolejne w pozycji klęczącej lub właśnie pierwszą w pozycji klęczącej a następne modlitwy już w pozycji siedzącej . Czy to ma znaczenie? Czasem osoba podczas modlitwy tej pierwszej czy już następujących po niej kolejnych (jakieś nabożeństwa, i inne) , z pozycji klęczącej przechodzi do siedzącej bo zauważa, że zamiast na modlitwie zaczyna się skupiać na tym, że jej nie wygodnie. Czy takie postępowanie jest złe, niewłaściwe? Osoba nigdy nie ma intencji obrażania Boga. Proszę o poradę. Jak postępować?
3.Ludzie narzeczeni planujący wspólne życie powinni rozmawiać ze sobą o przyszłości . W jaki sposób, bardzo delikatny lub jak powinna zacząć rozmowę dziewczyna jeśli chce się dowiedzieć czy jej partner z którym nawiązała znajomość i z którym się spotyka jest człowiekiem wierzącym, jakie ma poglądy , jakie zdanie na temat wiary i życia zgodnego z Nauką Chrystusa, czy liczy się dla niego i czy ważna jest dla niego nauka Kościoła Katolickiego, czy chce i zależy mu na stworzeniu trwałego związku zgodnego z wiarą Katolicką bo ona jest praktykującą Katoliczką i chciałaby o tym porozmawiać zasugerować to ,że zależy Jej na życiu zgodnym z Nauką Chrystusa, szanowaniu Bożych przykazań.
Serdecznie pozdrawiam. Bóg zapłać za odpowiedź na zapytania mogą być na maila.Dziękuję za cierpliwość i wyrozumiałość z jaką się tu zawsze spotykam.

Odpowiedź:

1. Na pewno nie ma mowy o grzechu. Wieczorna drzemka nie kończy dnia. Nawet jednorazowe opuszczenie modlitwy na pewno nie jest grzechem ciężkim. Tym bardziej jej odłożenie na późniejszą godzinę...

2. Nie ma znaczenia, jaką postawę człowiek przyjmuje podczas indywidualnej modlitwy. Byle tej postawie nie towarzyszyła intencja obrażania Pana Boga. Np. gdyby ktoś nie klęknął do modlitwy chcąc z ten sposób zamanifestować Bogu swoją pogardę wobec niego. Zarówno klęcząc, jak i stojąc czy siedząc człowiek może się dobrze modlić.

3. Chyba najlepiej wykorzystać nadarzającą się do takiej rozmowy okazję. Kiedy rozmowa zejdzie na Kościół czy księży można przedstawić swoją postawę, zapytać ukochanego o jego poglądy... To kwestia, która na pewno warto poznać. To wiele w związku wyjaśnia i zapobiega nieraz rozczarowaniom...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg