Przemek 10.12.2009 18:19

W KPK jest napisane, że aby uczynić zadość uczestnictwu we mszy świętej związanej za świętem nakazanym można w niej uczestniczyć wieczorem wieczorem w dniu który je poprzedza. Czy ta zasada dotyczy wyłącznie tych przypadków czy też wszystkich dni w roku? Chodzi mi o to, czy jeśli ktoś na przykład poszedł na mszę w niedzielę, która rozpoczęła się o 23:00 a skończyła punktualnie o 24:00 to oznacza, że wywiązał się z obowiązku które stawia kościelne prawo czy po prostu uczestniczył w mszy poniedziałkowej? Wiem że w KPK jest napisane, że dzień, w tym niedziela zaczyna się i kończy o 24:00 ale tego czy owa "zasada wieczornej mszy" dotyczy jedynie świąt nakazanych już nie napisali a niektórzy mogą to odebrać jako coś w rodzaju precedensu w stosunki do pozostałych dni w roku.

Odpowiedź:

W KPK (kanon 202 § 1) czytamy:

Dzień w prawie oznacza stały czasokres obejmujący 24 kolejno liczone godziny i zaczyna się od północy, chyba że inaczej wyraźnie zastrzeżono. (...)

W kanonie 1248 § 1 czytamy z kolei:

Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.

Zasadą jest wiec liczenie dnia od północy do północy. Wyjątkiem - ujętym w prawie - jest dzień święta nakazanego. I to tylko odnośnie do uczestnictwa we Mszy (a już nie odpoczynku)

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg