wierzący24 11.08.2009 10:52

Witam i proszę o nie ujawnianie e-maila

"O nierządzie zaś i wszelkiej nieczystości albo chciwości niechaj nawet mowy nie będzie wśród was, jak przystoi świętym, ani o tym, co haniebne, ani o niedorzecznym gadaniu lub nieprzyzwoitych żartach, bo to wszystko jest niestosowne."

Moje pytanie dotyczy słów:
"nawet mowy nie będzie wśród was (...) ani o niedorzecznym gadaniu lub nieprzyzwoitych żartach, bo to wszystko jest niestosowne"
Czy dosłownie należy rozumieć ten tekst? Wcześniej byłem pewny, że tak. Ale teraz jak wielokrotnie słyszę w swojej wspólnocie katolickiej różne nieprzyzwoite żarty i dwuznaczne wypowiedzi - to zaczynam wątpić... Jeśli jednak się nie mylę - to czy powinienem chociażby dla żartu mówić im, "No ładnie a św. Paweł pisał, żeby nie było mowy o nieprzyzwoitych żartach :)"
No i co znaczy niedorzeczne gadanie?
pozdrawiam

Odpowiedź:

Święty Paweł pisał do chrześcijan swojej epoki. Ale widać i dziś mógłby napisać to samo. Tego rodzaju rozmowy były, są i będą niezgodne z duchem Ewangelii. Niezależnie czy postępują tak niewierzący, słabo wierzący czy członkowie chrześcijańskich wspólnot....

Co znaczy niedorzeczne gadanie? Odpowiadającemu trudno powiedzieć, co miał św. Paweł na myśli. Ale spotkał się z rozmowami, opiniami, które nazwałby niedorzecznymi. Ot, np. z zarzucaniem Piusowi XII, że nic nie zrobił dla Żydów albo - przykład niedawny - ze to Polacy są winni, że ich w 39 roku napadnięto.

J.