anonim 28.07.2009 16:03

1.Dlaczego napisane jest:"Straszna to rzecz wpaść w ręce Boga żywego" (Hbr 10,31)?

2.W listach apostołów (np. Pawła, czy Jakuba) jest napisane wiele zdań, które chwalą przede wszystkim Jezusa, a pozostałe osoby boskie są pominięte lub usunięte w cień.Św. Jakub pisał: "Jakub, sługa Boga i Pana Jezusa Chrystusa".Czy nie jest to rozdzielenie Jezusa od Jego Boskości? A co za tym idzie, czy apostołowie wiedzieli o Trójcy Św. i równości Osób Boskich?

3.Dlaczego napisane jest: "Nikt Boga nie oglądał"? Przecież np. św. Faustyna widziała Jezusa.

4.Co będziemy robić po śmierci w niebie? Czy będziemy mieli wpływ na żyjących itp.?

5. Chyba było już te pytanie, ale odpowiedź na nie mnie nie zadowoliła: Dlaczego jest tyle religii? Oraz dlaczego prawie wszystkie ludy pierwotne wierzyły w wielu bogów?

6.Raz się mówi, że coś jest konsekwencją wolnego wyboru ludzi, a raz że to część boskiego planu. Dlaczego jest taka rozbieżność? Czy nasze najdrobniejsze wybory są zaplanowane przez Boga (kupienie akurat żółtej bluzki, a nie białej itp.)?

7. Czy katolik do wszystkich sytuacji w życiu może mówić: "Widocznie tak miało być"?

8.Jeśli wiara pochodzi od Boga to dlaczego jesteśmy karani za jej brak?

Za odpowiedzi z góry dziękuję.

Odpowiedź:

1. W zrozumieniu tego fragmentu pomaga kontekst:

"Jeśli bowiem dobrowolnie grzeszymy po otrzymaniu pełnego poznania prawdy, to już nie ma dla nas ofiary przebłagalnej za grzechy, ale jedynie jakieś przerażające oczekiwanie sądu i żar ognia, który ma trawić przeciwników. Kto przekracza Prawo Mojżeszowe, ponosi śmierć bez miłosierdzia na podstawie [zeznania] dwóch albo trzech świadków. Pomyślcie, o ileż surowszej kary stanie się winien ten, kto by podeptał Syna Bożego i zbezcześcił krew Przymierza, przez którą został uświęcony, i obelżywie zachował się wobec Ducha łaski. Znamy przecież Tego, który powiedział: Do Mnie [należy] pomsta i Ja odpłacę. I znowu: Sam Pan będzie sądził lud swój. Straszną jest rzeczą wpaść w ręce Boga żyjącego".

Odpowiadający ująłby to tak: bardzo nierozsądnie postępują ci, którzy gardzą Bożą łaskę i odrzucają jego ofertę zbawienia. Na sądzie Bożym okaże się, że muszą ponieść odpowiedzialność za swoje czyny. A karą za grzech jest śmierć. Śmierć wieczna, czyli piekło...

2. Chrześcijanin wierzy w Jezusa Chrystusa. To znaczy też w to, czego nauczał. A nauczał o Ojcu, Synu i Duchu. Nazywanie się uczniem Jezusa, Apostołem Jezusa, w niczym nie odejmuje czci Ojcu i Duchowi. To wskazanie, że przyjmuje się to, co przyniósł Pan Jezus. A mówił między innymi (J 5, 23): "Kto nie oddaje czci Synowi, nie oddaje czci Ojcu, który Go posłał". A w J 10, 30: "Ja i Ojciec jedno jesteśmy"...

3. Chodzi pewnie o cytat J, 1-18 "Boga nikt nigdy nie widział, Ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, [o Nim] pouczył". Oglądać znaczy tu coś więcej niż widzieć. To znaczy być razem, być blisko, poznać. tak jak zna Ojca Syn, nikt z ludzi nie poznał. Ludzie poznali tylko tyle,, ile im Bóg objawił. Syn zna Ojca w pełni...

4. Odpowiadający nie wie, czym się będziemy w niebie zajmowali. Wiadomo, ze będziemy szczęśliwi. Wpływ świętych na człowieka ogranicza się w zasadzie do możliwości wstawiennictwa za nami u Boga.

5. Jeśli przeczytana odpowiedż nie zadowoliła, prosze spytać kogo innego.

6. Zobacz TUTAJ

7. Może tak mówić, gdy nie ma wpływu na to co się dzieje. Ale np. gdy popełnia grzech trudno by mówił, ze widać taka była wola Boża. Bóg dopuszcza nieraz zło. Ale trudno mówić, by go chciał.

8. Odpowiedzią niech będa słowa Pisma świętego (Łk 12, 47-48):

"Sługa, który zna wolę swego pana, a nic nie przygotował i nie uczynił zgodnie z jego wolą, otrzyma wielką chłostę. Ten zaś, który nie zna jego woli i uczynił coś godnego kary, otrzyma małą chłostę. Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele zlecono, tym więcej od niego żądać będą".

Jak widać takie proste stwierdzenie, ze jesteśmy karani za brak wiary jest jednak zbytnim uproszczeniem.

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg