Salome 09.04.2009 18:55

Z okazji zbliżających się świąt Wielkiej Nocy pragnę przywitać wszystkich staropolskim powitaniem: Chrystus Zmartwychwstał!!!

Chciałam nawiązać do pytania Sary zadanego 13.03.2009. odnośnie tego, czy można wybrać na bierzmowanie 2 imiona. W naszej parafii jest to dopuszczalne, pod warunkiem że tacy święci istnieli naprawdę. Np. moja sąsiadka ma Maria Magdalena, znajomy Franciszek Ksawery, Słyszałam również, że dopuszczalne jest też Maksymilian Maria. Wydaje mi się również, że gdy wreszcie dojdzie do skutku beatyfikacja Ojca Świętego, to na pewno nie jedna osoba wybierze sobie jako patrona Jana Pawła.
Czy sądzi więc ksiądz, że wybieranie podwójnych imion jest niepotrzebnym udziwnieniem, czy raczej wskazaniem na konkretnego patrona?

Odpowiedź:

Powinno wybierać się konkretnego patrona, którego życie w sposób szczególny wywarło na nas wrażenie i którego chcemy naśladować, a nie imię, które nam się podoba. Jeśli zatem ów święty miał dwa imiona, to nie uważam tego za niepotrzebne udziwnienie. Byłoby ono wówczas, gdyby nie o postać świętego chodziło wybierającemu, ale o same imiona, czy fakt ich liczby.

sx