Magda Fr@gles 06.04.2009 22:01

Jestem z mężczyzną, który jest byłym Świadkiem Jehowy. Ma żone, z którą się rozwodzi. Nie mieli ślubu Kościelnego; mają synka. Czy w świetle Kościoła Katolickiego po jego rozwodzie (cywilnym oczywiście) będziemy mogli wziąść ślub Kościelny?
Wcześniej czytałam, że nawet jeśli nie ma ślubu kościelnego, ale ludzie traktują się i żyją jako mąż i żona (a tu tak było, jest nawet dziecko) to traktowani są w świetle Kościoła jako małżeństwo. Z takim człowiekiem nie można wziąść ślubu Kościelnego. Jednak zastanawiają mnie przypadki ludzi powszechnie znanych, którzy ponownie się pobierają i mają ślub Kościelny. Np. Pan Jacek Borkowski, aktor (z pierwszą żoną ślub kościelny, z drugą tylko cywilny - mają córkę Karolinę, z trzecią żoną dwójka dzieci jeszcze przed drugim rozwodem i ślub Kościelny bo pierwszy został w między czasie unieważniony) lub Pan Michalczewski - bokser - z trzecią żoną ślub Kościelny....
Jak to w końcu jest? Mam wrażenie, że Kościół nie jest konsekwentny...
Magda Fr@gles

Odpowiedź:

Kościół uczy, że ważnie zawartego małzeństwa nie można rozwiązać. To znaczy moze to zrobić tylko Bóg, zabierając z tego świata jednego ze współmałżonków...

Prosze zwrócić uwagę: ważnie zawartego. Przyczyn, dla których małżeństwo nie zostało zawarte ważnie może być więcej. Nieważnym np. byłoby małżeństwo zawarte pod przymusem, takie, do którego ktoś został skłoniony wskutek oszustwa (np. przez zatajenie niepłodności) czy w sytuacji, gdy ktoś jest na tyle niedojrzały, że nie potrafi odpowiedzialnie wejść w małżeństwo (np. narkoman).

Kościół uznaje też ważność małzżństw zawartych poza Kościołem katolickim. Jeśli chodzi o wierzących - są zobowiązani do zawarcia małżeństwa zgodnie z wymaganiami własnej wiary, gdy chodzi o ateistów - zgodnie z prawem państwowym. W wypadku byłego Świadka Jehowy trzeba więc rozstrzygnąć, czy jego ślub był ważny.

Istnieje też coś takiego jak przywilej pawłowy. Szerzej można o nim przeczytać w podręczniku prawa małżeńskiego, czyli TUTAJ , punkt 2.1.

J.