Michał 06.04.2009 17:15

Szczęść Boże.
Chciałbym wiedzieć czy chrześcijanin może być bogaty, prowadzić własną firmę, jeździć drogimi samochodami, wyjeżdżać na drogie luksusowe podróże i mieć drogi dom?
Krótko mówiąc: Jestem ciekaw, czy chrześcijanin może być bogaty.

Dlaczego w komentarzu do biblii poznańskiej każde dobra meterialne są nazwane "niegodziwą Mamoną":

W komentarzu Biblii Poznańskiej wyjaśniono:
"Dobra materialne nazywane sa niegodziwą mamoną albo dlatego, że rosną zazwyczaj z krzywdą innych, albo też dlatego, że bogactwo często prowadzi do krzywdy drugich. Uczeń Jezusa powinien zużyć dobra materialne do dobrych celów. Rozdać je ubogim i w ten sposób pozyskać sobie w nich przyjaciół i obroców w życiu przyszłym, w którym dobra materialne tracą całkowicie wartość. Wtedy przyjaciółmi i obrońcami będą właśnie ubodzy, wsparci jałmużnami tutaj na ziemi lub też Jezus, w imię którego czniowie rozdawali jałmużnę"

Chyba z niekażdym dobrem materialnym tak jest?

Czy chrześcijanin nie może być bogaty i musi rozdać wszystko innym?

Proszę o odpowiedź.

Odpowiedź:

Chrześcijanin może być bogaty. Byle to bogactwo zostało zdobyte uczciwie i byle nie zamykało człowieka na potrzeby bliźnich. Dziś może bardzej niż o rozdawanie chodzi o to, by pieniądze lokować tak, aby dawały możliwośc zarabiania innym (np. inwestycje).

Jezus mówił jednak, że bogatemu, pokładającemu nadzieję w swoim bogactwie, trudno jest wejść do królestwa niebieskiego. Pochwalał postawę dobrowolnie wybranego ubóstwa. Wskazywał, że pieniadze (i chęć ich zdobycia) rodzą wiele pokus. Jeśli nie chcesz wybrac postawy ubóstwa musisz bardzo uważać. Chyba - choć nie trzeba - jednak warto radę Jezusa potraktować poważnie...

J.