ania 05.04.2009 12:10

Chciałabym zadać pytania, które nie dają mi spokoju:
1.Jakie są konsekwencje świętokradzko przyjętej komunii podczas sakramentu bierzmowania?
2. jaki Kosciół ma stosunek do operacji plastycznych? bo z jednej strony jest to narażanie życia i zdrowia, a z drugiej jest to szansa na odmiane życia ludzi którzy naprawde są nieszcześliwi z powodu swego wyglądu.
3.czy można modlić się o to żeby stać się pieknym? Ludzie chorzy modlą się i tesnią za zdrowiem,a jaka jest sytuacja tych którzy czuja się pokrzywdzeni i gorsi ze wzgladu na wyglad,którzy nie mogą się przez to w pełni rozwijać ?Wiem że wygląd nie jest najważniejszy, ale nie oszukujmy się,jest wazny.
4Kiedyś na pewnym kazaniu usłyszałam że Bóg,gdy bedzie nas sądził nie zapyta o to czy cierpielismy ale o to czy kochalismy.Ale co zrobic jesli ktoś,kto cierpi czuje raczej nienawiść i zazrość do tych,którzy są szczęśliwi, niż miłośc?

Odpowiedź:

1. Sakrament bierzmowania był w takiej sytuacji przyjęty ważnie, ale niegodziwie. Tak więc nie trzeba go powtarzać. Trzeba natomiast przystąpić do sakramentu pokuty, wyznać ten grzech i inne popełnione od ostatniej dobrze odprawionej spowiedzi.

2. Proszę w wyszukwarkę działu Zapytaj wpisać słowo "plastyczne" - odpowiedź na to pytanie była już kilka razy udzielana.

3. Modlić się można, tylko lepiej by było modlić się o zaakceptowanie siebie, odkrycie swojej wartości i tego kim się jest w oczach Boga. Są przecież ludzie uważani za pięknych, którzy nie potrafią siebie zaakceptować. Są też i tacy, których za pięknych się nie uważa, a wcale nie czują się przez to gorsi i są szczęśliwi.

4. Nienawiść i zazdrość jako uczucia same w sobie grzechem nie są. Popełniamy go kiedy się nimi kierujemy w naszych słowach, czy postępowaniu. Samo powstrzymywanie się przed okazywaniem drugiemu człowiekowi tych uczuć już jest jakąś, choć niedoskonałą, formą miłości bliźniego.

sx