katecheta Z. 17.01.2009 09:52

1.Czy szatan może posłużyć się czymś dobrym aby uzyskać coś złego np. czy może uczynić „dobry cud” (uzdrowienie chorego) aby w ten sposób zyskać coś złego np. odciągnąć ludzi od Kościoła na rzecz człowieka który jest sprawcą cudu?
2.W jakich sytuacjach nie obowiązuje post piątkowy. O ile wiem taki post nie obowiązuje w czasie świąt. Bardzo byłem zaskoczony gdy usłyszałem że z racji drugiego święta Bożego Narodzenia arcybiskup katowicki udzielił dyspensy. Wg mnie dyspensa działała jakby automatycznie. Kiedy zatem jeszcze, w jakich okolicznościach, jakimi kierując się kryteriami może uznać, że w dany piątek nie ma postu?
3.Czy słowa kolędy „cztery tysiące lat wyglądany” należy traktować dosłownie? Co zatem oznacza ta liczba, początki człowieka, grzech pierwszych ludzi?
Katecheta Z.

Odpowiedź:

1. Tak. Przykładem mogą być sztuczki kapłanów faraona w Księdze Wyjścia. Jest też o tym mowa np. w 13 rozdziale Apokalipsy:

Potem ujrzałem inną Bestię, wychodzącą z ziemi:
miała dwa rogi podobne do rogów Baranka,
a mówiła jak Smok.
I całą władzę pierwszej Bestii przed nią wykonuje,
i sprawia, że ziemia i jej mieszkańcy oddają pokłon pierwszej Bestii,
której rana śmiertelna została uleczona.
I czyni wielkie znaki,
tak iż nawet każe ogniowi zstępować z nieba na ziemię na oczach ludzi.
I zwodzi mieszkańców ziemi
znakami, które jej dano uczynić przed Bestią,
mówiąc mieszkańcom ziemi, by wykonali obraz Bestii,
która otrzymała cios mieczem,
a ożyła.

2. Piątkowy post nie obowiązuje, jeśli dzień, w który wypada ma rangę kościelnej uroczystości. Czyli nie jest to wspomnienie (dowolne czy obowiązkowe), święto, ale właśnie uroczystość.

3. Nie. W wielu parafiach śpiewa się "wiele tysięcy". A odnosiła się ta liczba do wyliczeń, wedle których uważano niegdyś, że stworzenie świata nastąpiło 4 tysiące lat przed narodzeniem Chrystusa.

J.

więcej »