Czwq
26.11.2008 21:20
Witam!
Znany już wszystkim na pamięć jest zarzut protestantów jakoby katolicy mieliby modlić się do obrazów.
Nie mniej nie chcę tutaj poruszać kwestii przykazań, bo jest mi ona doskonale znana. Chodzi mi raczej o inny aspekt - jak poganie traktowali swoje rzeźby i malowidła? Czy one były bożkami samymi w sobie?
Innymi słowy, czy Bóg zakazał czynienia PODOBIZN pogańskich bożków, czy też bożków jako figurek?
Przykładowy złoty cielec Izraelitów, to ponoć był bożek egiptu baal...
Ksiega Madrosci prawi, że "Wzięli bowiem za bóstwa wszelkie pogańskie posągi," i"nadali nieprzekazywalne Imię kamieniom i drewnom."
Mam więc mieszane uczucia. Wcześniej byłem przekonany, że dla pogan ich bożkami były figurki itp... ale jednak bożków musieli umieszać w niebie? Jeżeli dla pogan były to tylko podobizny ich bogów... to faktycznie zauważyć można podobieństwo w kulcie pogańskich bałwanów i katolickich obrazów.. Biorąc na przykład arkę przmierza można powiedzieć, że Bóg pozwala na kult przedmiotu związanego z Jego osobą... ale co na myśli miał Jezus mówiąc " W Duchu i Prawdzie"??
Dziękuje bardzo za odp i pozdrawiam. Pan z Wami!
Odpowiedź:
Odpowiadający często nie wie, co lęgnie się w głowach ludzi żyjących współcześnie. Tym bardziej więc nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, czy dla ludzi żyjących tysiące lat temu figurki bożków były tylko ich przedstawieniami, czy tez faktycznie mieli za bogów kawałek drewna. Zapewne i jedna i druga postawa nie były dawnym ludziom obce.
Czy istnieje podobieństwo między naszą czcią oddawaną Bogu w obrazach, a czcią, która oddawali poganie? Oczywiście. Każda cześć oddawana Bogu jakoś - mniej czy bardziej - przypomina część oddawaną bożkom. Bo podobne jest już to, ze się do Boga albo bożka zwracamy w modlitwie, że o coś prosimy, za coś dziękujemy i tak dalej. Doskonale jednak wiemy, że obraz Jezusa nie jest Bogiem. On Go tylko przedstawia. Podobnie z obrazami, na których widnieje Bóg Ojciec czy Duch Święty. My nie czcimy bożki, a Boga prawdziwego, Ojca, Syna Ducha, który objawił się najpełniej dzięki Synowi, który stał się człowiekiem - Jezusowi Chrystusowi.
Co znaczy czcić Boga w Duchu i Prawdzie? Skoro pytający napisał z dużej litery, to pewnie zna odpowiedź. Odpowiadający skłania się ku takiej interpretacji Janowego tekstu, w którym Prawdą jest Jezus a Duchem - Duch Święty. Cześć oddajemy Ojcu w "przez Chrystusa z Chrystusem i w Chrystusie", w jedności z Duchem Świętym. Ale nawet tradycyjna interpretacja nie wyklucza przecież malowania obrazów. Przecież czcimy Boga prawdziwego - objawionego w Jezusie, czcimy go w duchu, bo nie uważamy, jakoby jakakolwiek świątynia czy obraz mogły go zamknąć i nie próbujemy być w tym wyznawaniu formalistami, mniemając, iż wystarczy kult czysto zewnętrzny...
J.