śliwa 04.10.2008 13:17

dziekuje jeszcze raz za odpowiedź na moje pytanie, które zadałam jakiś czas temu. Tym razem mam inne pytanie. Szukałam odpowiedzi w necie, ale nie mogłam znaleźć dokładnie tego czego szukam. Interesuje mnie informacja czy encyklika ma charakter nieomylny czy nie. Oczywiście w związku z przemyśleniami księdza Prusaka na temat antykoncepcji. Zaznaczam od razu, że ja z nauczaniem Kościoła w tej kwestii nie mam problemów i znam wiele osób takich, które również takich dylematów nie przeżywają (jestem szczęsliwą żona od 8 lat).
Wydaje mi sie, że gdyby ksiądz Prusak zajrzał do numeru 17 HV i pomyślał czy przypadkiem punkt ten nie wypełnia sie dziś w świecie (zatem nauczanie o nieszkodliwości antykoncepcji i zestawienie tego z biblijnymi słowami że po owocach sie poznaje, tutaj widoczne jest jak na dłoni), to choć troche zrewidowałby swoje stanowisko. Ale przechodząc do pytania, chodzi mi oto czy faktycznie racje ma kiądz Prusak, że naucznie w tej kwestii może być zmienione? Z całym szacunkiem dla księdza redaktora Stopki, ale na Jego blogu uzyskałam odpowiedź tylko cześciowa, czyli że Jan Pawel II powtórzył to nauczanie akceptując KKK, wiec jest ono obowiazujące. ale nie napisał czy niezmienne... Jak już pisałam, nie chodzi mi o to czy mnie to obowiazuje, tylko o to co mam powiedzieć komuś jak mi powie : a ja czytałam co napisał ksiądz Prusak i tam było, że nauczanie Kościoła jeszcze może sie zmienić.. Mnie sie wydawało, że skoro to jest encyklika i jeszcze na dodatek dotyczy w sposób szczególny wiary i moralności to ma chyba charakter nieomylności. dziekuje i pozdrawiam

Odpowiedź:

Encyklika jako taka nie jest wyrazem nieomylnego nauczania Kościoła. Jest nią to sformułowanie, w którym papież wyraźnie powoła się na swoją nieomylność. Czy Kościół zmieni podejście do antykoncepcji? Mało prawdopodobne. Jego podejście do sprawy jest dobrze umotywowane. Jak by jednak nie było nie ma sensu powoływać sie na argument, ze Kościół coś kiedyś zmień. Póki co uczy jak uczy i tego się trzeba trzymać.

Przy okazji zwróćmy uwagę na pewien szczegół z pontyfikatu Jana Pawła II, który zazwyczaj umyka komentatorom. W Encyklice Evangelium vitae czytamy:

"Dlatego mocą Chrystusowej władzy udzielonej Piotrowi i jego Następcom, w komunii z biskupami Kościoła Katolickiego, potwierdzam, że bezpośrednie i umyślne zabójstwo niewinnej istoty ludzkiej jest zawsze aktem głęboko niemoralnym. Doktryna ta, oparta na owym niepisanym prawie, które każdy człowiek dzięki światłu rozumu znajduje we własnym sercu (por. Rz 2, 14-15), jest potwierdzona w Piśmie Świętym, przekazana przez Tradycję Kościoła oraz nauczana przez Magisterium zwyczajne i powszechne" (EV 57)...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg