Hubert 15.09.2008 14:24
Witam, Mam kilka pytań odnoszących się do Boga i wiary:
1. Biblijne przykazanie mówi: "Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego na daremno". Jak to przykazanie było interpretowane przez Żydów w czasach starotestametowych?! Nie mogli oni wzywać Boga wypowiadając Jego imię Jahwe czy też tak jak my nie mogli oni nadaremnie wzywać Boga (np o Boże znowu...), który mówił o sobie w ST również "Jestem który jestem"?
2. Cytat z Księgi Rodzaju mówi: "Po czym Pan Bóg rzekł: Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło(...)" Czy słowo My ma wskazywać, że człowiek poznał czym jest dobro i zło tak jak jeden Bóg i aniołowie(albo np Duch Święty) czy też jest wielu bogów? Jak ja mam to zdanie interpretować? Może to jest po prostu błędne tłumaczenie?
3. Chrystus wypowiada takie słowa: "Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie" (Mt 18, 18) Czy takie stwierdzenie Jezusa ma oznaczać, że wszystko co Kościół zwiąże dogmatem na ziemi będzie tak samo obowiązywało w niebie? Czy jeżeli w Kościele zniesiony zostałby celibat albo wprowadzone by zostało kaplanstwo kobiet to takie prawo miałoby aprobatę u Boga w myśl tego co powiedział Jezus? Jak mam rozumieć te nowotestametowe słowa?
4.Słowa modlitwy którą ofiarowała nam Matka Boża podczas objawień w Amstrdamie brzmią:
"(...)Niechaj PANI WSZYSTKICH NARODÓW,
która niegdyś była Maryją,
stanie się naszą Orędowniczką.
AMEN."
Nie dają mi spokoju słowa modlitwy: "Niechaj PANI WSZYSTKICH NARODÓW, która niegdyś była Maryją(...)" Niegdyś była Maryją?! Pani Maryja, Najświętsza Maria Panna, Matka Boża Maryja-Ona ciągle nosi to imię i jest ono święte. Tytuł Pani Wszystkich Narodów trochę mi tutaj nie pasuje-Maryja jest nazywana Różą Duchowną, Wieżą Dawidową... Zgodze się, że możemy modlić się do Niej również słowami: Pani Wszystkich Narodów, ale dlaczego w słowach modlitwy pada zdanie: "która niegdyś była Maryją(...)?!
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi!