Master123 12.09.2008 17:18

Szczęść Boże!

Czy mógłby Odpowiadający polecić jakiś naprawdę dobry komentarz do Pisma Świętego? Mam różne wydania PŚ, z różnymi komentarzami ale zazwyczaj one są dość ubogie i dotyczą niektórych różnie tłumaczonych fragmentów, a ja poszukuje jakiegoś oddzielnie wydanego komentarza bo przy wielu fragmentach z Pisma nie wiem kompletnie jak je rozumieć.

Odpowiedź:

Problem w tym, że o ile nie sięgniesz do komentarza ściśle naukowe, to nie znajdziesz takiego, w którym jest objaśniane każde zdanie. A takie komentarze albo są dostępne tylko w innych językach, albo są (jeszcze) niekompletne, albo już dość stare (jedyny kompletny, bodaj 12 tomowy naukowy komentarz do Nowego testamentu wydawano od lat 50-tych do końca 70-tych ubiegłego stulecia). Takiego kompletnego komentarza do Starego Testamentu nie ma właściwie wcale (wydawano komentarze do poszczególnych ksiąg - np.Pięcioksięgu,.Psalmów, proroków, ale zebranie ich w jednej kolekcji byłoby dziś chyba dość trudne (choć w dobie internetowych aukcji pewnie możliwe).

Ukazujące się obecnie obszerne komentarze to opracowania dotyczące poszczególnych ksiąg. I mocno niekompletne (zobacz TUTAJ . Co polecić?

Odpowiadający uważa, ze dobra jest ciągle niedoceniania Biblia Poznańska (4 tomy). Rewelacyjna jest oddana parę lat temu do rąk czytelników Biblia wydana staraniem paulistów, ale nie ukazało się jeszcze opracowanie dotyczące Starego Testamentu (prócz Psalmów, które są dołączone do Nowego) - zobacz TUTAJ Biblia lubelska jest.. hmmm... ogólnie rzecz ujmując nieco powierzchowna. Jest jeszcze stary, ale wznawiany Komentarz Praktyczny do Nowego Testamentu... Czy będzie Ci to odpowiadało? Jeśli nie, to obejrzyj jednotomowy Katolicki komentarz Biblijny (potężna cegła). Albo komentarz międzynarodowy. Możesz też poszukać Bibli Tysiąclecia z objaśnieniami z Biblii Jerozolimskiej.Tyle ze na pewno nie znajdziesz w tych ostatnich pozycjach wyjaśnienia każdego pojedynczego zdania... Bo czasem naprawdę nie ma czego specjalnie objaśniać. Bardziej pomaga przeczytanie jakiegoś wstępu do księgi, który wyjaśnia realia kulturowe, niż grzebanie się w szczegółach przy każdym zdaniu...

Słowem - musisz udać się do jakiejś katolickiej księgarni i zorientować się co by Ci odpowiadało...

J.