Jacek 09.09.2008 07:58

Szczęść Boże.
Proszę pomoc.
Jestem katolikiem z rodziny bardzo religijnej.
Obecnie jestem po rozwodzie , mieszkam teraz z inną kobietą i chce z nią założyc rodzine , co niedziele chodzimy razem do kościoła jednak nie do komuni , nadmieniam że w moim małżenstwie nie chodzilismy do koscioła.
Z moja obecna kobieta postanowilismy że nie opuscimy mszy niedzielnej , jednak ona twierdzi ze według prawa koscielnego nie możemy chodzic do komuni że nie dostane rozgrzeszenia w spowiedzi z powodu tego że jestem po rozwodzie i że razem zamieszkujemy .
Proszę o odpowiedz jest to dla mnie bardzo ważne , chciałbym uczestniczyc w niedzielnych mszach w pełni , nie wiem czy mogę .

Odpowiedź:

Pana partnerka ma rację. Obiektywnie rzecz biorąc trwacie w związku cudzołożnym. Dopóki nie zawrzecie ważnego związku małżeńskiego, nie możecie otrzymać rozgrzeszenia. A nie zawrzecie go, dopóki któreś z was jest związane węzłem małżeńskim z kimś innym. Powtórne małżeństwo mogą zawrzeć wdowcy lub osoby, co do których sąd kościelny rzekł, że ich pierwszy związek nie został ważnie zawarty.

Jest jeszcze jedno wyjście: spowiednik może dać ludziom żyjącym w powtórnych związkach rozgrzeszenie, gdy roztropnie obiecają, ze będą ze sobą mieszkali jak brat z siostrą. Siła rzeczy to wyjście raczej dla starszych osób. Zwłaszcza takich, których rozejście się byłoby bardzo trudne (np. z powodu wspólnego wychowywania dzieci czy konieczności opieki nad ciężko chorym partnerem). I wtedy trzeba by jednak starać się uniknąć ewentualnego zgorszenia. Ludzie często wiedzą, kto żyje bez ślubu...

J.