P.S. 27.06.2008 16:04

Napisał Pan:"Proboszcz ma obowiązek (choć nie musi go spełniać osobiście) odprawiać Mszę za swoją parafię w niedzielę każde święto nakazane.". Dało mi to trochę do myślenia. W mojej parafii zdarza się czasem, że proboszcz w niedzielę nie odprawia mszy za wiernych ze swojej parafii, lecz obydwie (w ciągu niedzieli - jedną rano, drugą w południe) celebruje w intencjach za zmarłych. Ktoś nawet mi powiedział, że robi to tylko dla jakiejś grupy wybranych przez siebie osób, ale nie wiem czy to prawda. Czy to, co Pan napisał to obowiązek czy powinność każdego proboszcza? Bo jeśli obowiązek, to powinienem interweniować w jakiś sposób w takiej sytuacji? Nie upomnę go w cztery oczy. Nie tego księdza. "Na ustach dwu lub trzech świadków zawiśnie cała prawda" - to też nie wchodzi w grę. Co powinienem ( o ile w ogóle) zrobić?

Bardzo proszę, aby odpowiedź na to pytanie (o ile padnie) przesłać mi na pocztę mailową, za którą z góry serdecznie dziękuję.

Odpowiedź:

Prawo kanoniczne stanowi dokładnie: (kanon 534 § 1):

"Po objęciu parafii proboszcz obowiązany jest odprawiać Mszę św. za powierzony sobie lud: we wszystkie niedziele i święta nakazane we własnej diecezji. Jeżeli w jakimś dniu nie może ich odprawić wskutek uznanej przez prawo przeszkody, winien tego dokonać w te same dni przez kogo innego albo w innym dniu osobiście".

Jak widać to obowiązek odprawiania Mszy za parafian proboszcz może przekazać komuś innemu albo sam odprawić w w dni powszednie. Proszę więc nie robić zamieszania i nie upominać proboszcza. Od sprawdzania takich spraw są wizytacje kanoniczne w parafiach... Tym bardziej proszę w swoich ocenach nie kierować sie plotkami ("ktoś mi powiedział, ale nie wiem czy to prawda")...

J.