NIEPEWNY 09.06.2008 15:50

5. Mając na uwadze różne tłumaczenia Kodeksu Prawa Kanoniczne­go, a co za tym idzie różne odcienia poszczególnych słów, obecnej Ra­dzie. Papieskiej przedstawiona została wątpliwość, czy słowo „abicit" należy rozumieć jedynie w sensie właściwym - ale reduktywnym - „po­rzucać" postacie eucharystyczne czy też w sensie zbyt ogólnym „profa­nować". Pamiętając zatem, że pozostają w mocy dwa rodzaje przestępstw wyrażające się w zabraniu (abducit) i w przechowywaniu (retinet) Świę­tych postaci w obu przypadkach „w celu świętokradczym"; poproszono tutaj o autentyczną interpretację pierwszego przypadku, wyrażonego cza­sownikiem abicit. Obecna Papieska Rada, po dokładnym rozpatrzeniu sprawy, przedstawiła następującą autentyczną interpretację, potwierdzo­ną przez Ojca Świętego, który tę interpretacje nakazał promulgowac (zob. KPK, kań. 16, § 2; KPKWsch., kań. 1498, §2).

Czasownik abicit należy rozumieć nie tylko w sensie ścisłym „po­rzucać" postacie eucharystyczne jak również w sensie ogólnym „pro­fanować", ale również w znaczeniu szerszym: pogardzać, lekcewa­żyć, poniżać. Dlatego popełnia ciężkie przestępstwo świętokradztwa przeciw Ciału i Krwi Chrystusa ten, kto zabiera i (lub) przechowuje święte Postacie w celu świętokradczym (nieprzyzwoitym, zabobon­nym, bezbożnym) i ten, kto, nawet bez wyjmowania je z tabernaku­lum, z monstrancji czy ołtarza, Postacie te czyni przedmiotem jakiej­kolwiek zewnętrznej, dobrowolnej i ciężkiej pogardy. Dla winowajcy takiego przestępstwa w Kościele łacińskim przewidziana jest kara ekskomuniki latae sententiae (a zatem automatyczna), od której uwol­nienie jest zarezerwowane Stolicy Świętej; w Kościołach wschodnich przewidziana jest ekskomunika większa ferendae sententine (czyli nałożona

Przeczytałem tak na jednej ze stron. A w opdowiedzi na maila otrzymałem odpowiedź że porzucac oznacza położyć w nieodpowiednim miejscu na przykład. Więc jak to jest?

Odpowiedź:

Nie prosiłeś o wyjaśnienie, co znaczy słowo "abcit", ale o wytłumaczenie na czym polega przestępstwo porzucenia konsekrowanych postaci. I prosiłeś o przykłady. Więc odpowiedziano ci: "Porzucenie konsekrowanych hostii oznaczałoby rozsypanie ich w nieodpowiednim miejscu, czyli nieprzeznaczonym do ich przechowywania czy wystawiania. Czyli np. zabranie ich z tabernakulum, puszki stojącej na ołtarzu, rąk kapłana, własnych rak lub ust i położenie ich w innym, niedozwolonym miejscu". Tak mniej więcej napisano na ten temat w podręczniku prawa kanonicznego ks. Pawluka.

Jeśli chcesz precyzyjniejszych odpowiedzi, zadawaj precyzyjniejsze pytania. Bo póki co wygląda na to, że nie tyle pytasz, co probujesz sprawdzać, czy odpowiadający śledzi na bieżąco wszystkie wypowiedzi watykańskich komisji. Gdybyś zasygnalizował w pytaniu, że chodzi o jakąś kontrowersje, to odpowiadający nie zaglądałby do podręcznika, a wysłał pytanie prawnikowi...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg