Hagar 02.03.2008 00:42

Z dziejów Mojżesza:
1. Lb 20, 7-12. Lud szemrze przeciwko Bogu z powodu braku wody. Bóg rozkazuje Mojżeszowi i Aaronowi, aby wyprowadzili wodę ze skały i napoili lud i bydło. Oni postępują według rozkazu. Następny fragment mówi już o tym, że Bóg zakazuje wejścia im do Kanaanu, bo nie uwierzyli Bogu.

Czytam ten fragment wiele razy i nie mogę pojąć jak to jest. Przecież wyraźnie jest napisane, że Mojżesz usłuchał Boga:

"9 Stosownie do nakazu zabrał Mojżesz laskę sprzed oblicza Pana. 10 Następnie zebrał Mojżesz wraz z Aaronem zgromadzenie przed skałą i wtedy rzekł do nich: «Słuchajcie, wy buntownicy! Czy potrafimy z tej skały wyprowadzić dla was wodę?» 11 Następnie podniósł Mojżesz rękę i uderzył dwa razy1 laską w skałę. Wtedy wypłynęła woda tak obficie, że mógł się napić zarówno lud, jak i jego bydło."

Mojżesz i Aaron wyprowadzili wodę ze skały, lud został napojony.
Gdzie tutaj zgrzeszyli? Nie rozumiem tego.

2. Z powodu grzechu Izrael błąkał się na pustyni przez czterdzieści lat. Ile "normalnie" zajęłoby im przejście z Egiptu do Kanaanu?

3. Lb 36, 11: "Poślubiły więc córki Selofchada: Machla, Tirsa, Chogla, Milka i Noa synów swoich stryjów."

Wczesniej Bóg zakazuje małżeństw z krewnymi. Dlaczego tutaj taki wyjątek?

Odpowiedź:

1. Bibliści mają na temat grzechu Mojżesza i Aarona kilka koncepcji. Jedni wskazują, że Bóg nakazał Mojżeszowi przemówić do skały, a ten uderzył w nią laską, jakby nie ufał, ze Bóg może dokonać cudu jedynie przez wypowiedzenie słowa. Drudzy, powołując się na Psalm 106, 32-33 sugerują, ze Mojżesz wypowiedział w w. 10 (Księgi Liczb) jakieś nierozważne słowa. (Tekst Psalmu: Rozdrażnili Go znowu przy wodach Meriba; przez nich nieszczęście spotkało Mojżesza, bo rozgoryczyli jego ducha i nierozważnie powiedział swymi wargami). Wtedy chodziłoby być może o to, że wypowiedzi Aarona i Mojżesza wynikało, że bez pomocy Bożej, mają moc wyprowadzić wodę ze skały. Jeszcze inni sugerują, ze gniew Mojżesza i Aarona uniemożliwił ukazanie wielkości Bożej łaskawości.

Odpowiadającemu najbardziej do gustu przypadło to pierwsze tłumaczenie. Powołuje się bowiem na tekst paralelny Wj 17, 1-7, gdzie Bóg nakazał uderzyć w skałę. W tym opowiadaniu to opuszczono. Może właśnie dlatego, by pokazać, ze Mojżesz nie wypełnił dokładnie polecenia Boga...

2. Półwysep Synajski ma na północy ok 200 km. Tamtędy widzie najkrótsza droga do Kanaanu z Egiptu. Ale Izraelici skręcili w głąb półwyspu, którego południowe krańce są oddalone od wybrzeży Morza Śródziemnego o ok 400 km. Gdyby iść najkrótszą trasą, wystarczy kilka dni. Idąc dookoła oczywiście dłużej..

3. Odpowiadający zajrzał do Księgi Kapłańskiej, rozdział 18. Wydaje mu się, ze zakaz dotyczył linii prostej i trzeciego stopnia linii bocznej (czyli dzieci i rodzeństwa rodziców)...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg