Pytajnik 28.02.2008 00:02

1. Mam takie pytanie kulinarno-biblijne. W Biblii często jest napisane o chlebach kwaśnych i niekwaśnych. W księdze Wyjścia Bóg poleca Izraelowi, aby nie spożywał po święcie Paschy chlebów kwaśnych i w ogóle żadnego kwasu. Dlaczego? Co takiego złego jest w chlebach kwaśnych? I jako, że się nie znam na chlebach, po co zakwasza się je?

2. Opisy stworzenia świata i człowieka z Księgi Rodzaju przyjmuje się za symboliczne. Czyli właściwie możnaby powiedzieć, że jest to taki literacki wymysł autora. Czyli to się tak naprawdę nie wydarzyło? Ten opis jest tylko przypuszczeniem, tak? Mogło być zupełnie inaczej?

Odpowiedź:

1. Dziś chyba nie używa się do produkcji chleba kwasu (chlebowego), ale dawniej to właśnie on odpowiadał za to, ze chleb nie był biały. Inaczej chleb wyglądałby raczej jak maca. Czyli jak upieczona mąka (niekoniecznie jak opłatek, bo ten jest chlebem sprasowanym i mało chleb na pierwszy rzut oka przypomina).

Dlaczego żydzi nie mieli jeść podczas Paschy kwaszonego chleba? Ano dlatego, że święta Paschy nawiązują do wyjścia z Egiptu. Żydzi podczas wieczerzy Paschalnej w nocy wyjścia jedli chleb niekwaszony, bo nie zdążył się on zakwasić; to była uczta jedzona w pośpiechu, na stojąco, gdy wszyscy byli już gotowi do drogi. Przy okazji niekwaszony chleb stał się symbolem nowości, porzucenia złych starych przyzwyczajeń...

2. Co tak naprawdę znaczy wymysł? Sprawa nie jest tak prosta. Legendy, mity, baśnie, bajki to gatunki literackie, o których nie można powiedzieć, że to fantastyczne brednie. Jest w nich często zawarta prawda. Tyle że nie prawda dotycząca historii czy praw przyrody, ale tego, co można nazwać prawdą o życiu, obyczajach, o człowieku; morał z nich płynący jest prawdziwy. Czy legendarnego króla Popiela zjadły myszy? Zapewne nie, bo myszy mięsa nie jedzą. Jeśli jednak ową legendę potraktować inaczej niż dosłownie. Jako wskazanie, że za króla Popiela wystąpiła plaga myszy, które tak się rozpleniły, że zjadły zgromadzone przez ludzi zapasy, przez co z kolei doszło do społecznych niepokojów, wskutek których król Popiel stracił władzę.

Jakie jest przesłanie biblijnych tekstów dotyczących stworzenia świata? Zobacz TUTAJ

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg