Sabina 07.01.2008 22:46

Jaka jest różnica pomiędzy uroczystościa i świętem? Jak jest rozbudowana liturgia w czasie święta a jak w czasie uroczystości?
Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź:

Uroczystości, święta, a także wspomnienia (obowiązkowe czy dowolne) to rangi obchodów. Czyli tego, co ogólnie, ale nieprezycyjnie (stąd nieporozumienia) nazywamy świętem.

Liturgia każdego dnia wygląda mniej więcej tak samo. To znaczy zasadniczo różni się nie tyle elementami, ale treścią (inne czytania, inne modlitwy). Wyjątek stanowi ilość czytań, hymn "Chwała na wysokości Bogu" i "Wyznanie Wiary". To jest zależne od rangi obchodu.

I tak we Wprowadzeniu ogólnym do Mszału Rzymskiego na temat "Chwała na wysokości Bogu (53) czytamy:

"Chwała na wysokości to starochrześcijański i czcigodny hymn, w którym Kościół zgromadzony w Duchu Świętym uwielbia oraz błaga Boga Ojca i Baranka. Hymnu tego nie można zastępować innym tekstem. Rozpoczyna go kapłan albo zależnie od okoliczności kantor lub schola, śpiewają go zaś wszyscy razem albo lud na przemian ze scholą, albo sama schola. Jeśli się go nie śpiewa, winni go recytować wszyscy razem albo w sposób naprzemienny z podziałem na dwa chóry.

Śpiewa się lub recytuje hymn w niedziele poza okresem Adwentu i Wielkiego Postu, a także w uroczystości i święta oraz podczas szczególnie uroczystych celebracji.


Odnośnie do Wyznania wiary w tym samym dokumencie napisano (67-68):

Symbol, czyli wyznanie wiary, zmierza do tego, aby cały lud zgromadzony dał odpowiedź na słowo Boże zwiastowane w czytaniach Pisma świętego i wyjaśnione w homilii oraz przez wypowiedzenie reguły wiary według formuły zatwierdzonej do użytku liturgicznego przypomniał sobie i uczcił wielkie misteria wiary przed rozpoczęciem ich celebracji w Eucharystii.

Symbol winien być śpiewany lub recytowany przez kapłana i lud w niedziele i uroczystości; można go wykonać także z okazji szczególnie uroczystych celebracji.Jeśli wyznanie wiary jest śpiewane, intonuje je kapłan albo zależnie od okoliczności kantor lub schola; śpiewają zaś wszyscy razem albo lud na przemian ze scholą. Jeśli się go nie śpiewa, winni go recytować wszyscy razem albo na przemian z podziałem na dwa chóry.


Więcej na ten temat przeczytasz w Normach ogólnych roku liturgicznego i kalendarza (TUTAJ)

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg