makak 09.12.2007 14:35

Mam taki problem:
Moja Dziewczyna (lat 19) jest katoliczka, ma sakramenty, ale nie chodzi w niedziele do kosciola, tylko b. rzadko, czasami kiedy ma ochote i niekoniecznie na Msze. Te postawe wyniosla z domu. U spowiedzi byla ostatnio 2 lata temu, zeby móc być swiadkiem bierzmowania. Twierdzi, że nie odczuwa potrzeby chodzenia do kościola. Nie zgadza sie tez ze stanowiskiem kosciola w kwestii np. antykoncepcji, zwiazkow homoseksualnych, oraz krytykuje to, ze ksieza z ambony mowia ludziom na kogo glosowac i mieszaja sie do polityki. Jest natomiast przeciwko uprawianiu seksu przed slubem (tzn sama nie zamierza), bo to bardzo wiaze ludzi, ale nie uwaza tez ze kosciol powinien tego zabraniac: jak jakas para sie dobrze zna i chce - to nie powinno to byc grzechem. Tak samo w kwestii zwiazkow homo: jak sie kochaja to niech sie pobieraja, byle by dzieci nie adoptowali.

Mowilem, zeby poszla do spowiedzi, ale odparla, ze to bez sensu sie spowiadac, jak sie wie ze potem i tak sie nie bedzie chodzic na Msze. Mowila tez, ze jak ma isc do kosciola np tylko ze wzgledu na mnie, to tez bez sensu. I w sumie ma racje. Mówiła też żebym nie liczył na to, że zacznie kiedyś chodzic do kościoła.

Mam pytanie: jak mam sie wobec Niej zachowac? Brakuje mi tez racjonalnych argumentów (takze w rozmowach ze znajomymi) w kwestii np. antykoncepcji.
Rozumiem, ze pigulki sa potepione, bo maja skutki uboczne i moga szkodzic zdrowiu, zwlaszcza jak sa dlugo stosowane. Czyli to jest lamanie 5tego przykazania. Ale dlaczego stosowanie prezerwatyw jest grzechem, a juz na przyklad metody NPR sa dobre, kiedy cel jest ten sam - zapobieganie poczęciu?

Z góry dziekuje za odpowiedź,

z Bogiem

Odpowiedź:

W sprawie zrozumienia katolickiej etyki seksualnej zobacz TUTAJ TUTAJ TUTAJ . No i TUTAJ

Jak sie zachowywać wobec dziewczyny? Szanuj ją. I nie próbuj zmuszać, by przyjęła Twoje poglądy. Owszem, możecie o tym rozmawiać. Ale nie stosuj w przekonywaniu innych metod, niż wymiana poglądów. Za to trzymaj się wiernie swoich. Ona też powinna je szanować. Gdy będziecie mieli dla siebie szacunek, wtedy mimo różnic będziecie umieli znaleźć porozumienie... Może z czasem sama odnajdzie to, do czego dziś chcesz ja mocno przekonywać.

J.