Maciek M. 09.12.2007 11:23

Szanowna Redakcjo!

Piszę do Was, ponieważ nie znam nikogo innego kto mógłby odpowiedzieć mi na pytania dotyczące etyki religijnej.

Sprawa tyczy się tatuaży wykonywanych na ciele a mających wymiar religijny. Czasami spotyka się na ulicy osoby, które mają wytatuowane krzyże, synagorlice, wizerunek Chrystusa czy inne symbole mające związek z symboliką religijną. Mnie jednak zaintrygował bardzo niecodzienny tatuaż. Zauważyłem u pewnej osoby wytatuowany TETRAGRAM - Imię Boże... 4 hebrajskie znaki i nasunęło mi się kilka pytań, na które szukam odpowiedzi właśnie u Was :)

po pierwsze czy wogóle sam fakt wytatuowania sobie tetragramu nie jest obraźliwy dla Pana? Sądzę, że ten ktoś zrobił sobie ten tatuaż czując bliskość z Bogiem, więc czy można tu mówić o profanacji etycznej?

po drugie - wiemy, że Europejczycy czytają od lewej do prawej, a tetragram to litery hebrajskie więc nalezy je czytać od prawej do lewej. I teraz jeżeli taki Europejczyk patrzy na tetragram i czyta go wlasnie od lewej do prawej - czyli od końca to czy taki tatuaż wtedy ma wymiar obraźliwy /właśnie ze względu na czytanie Imienia Bożego od konca/ ?

bardzo proszę o odpowiedź

Odpowiedź:

Odpowiadający uważa, że nie powinno się tatuować ciała symbolami religijnymi. Zwłaszcza, gdy chodzi nie o prosty krzyż, co mogłoby jeszcze być zrozumiałe, ale Boże imię. Czy jest to bluźnierstwo? Niech każdy ocenia wedle własnego uznania. Piszącego te słowa takie coś razi.

Akurat tym, czy ktoś patrzy na niezrozumiały dla siebie tekst od prawa do lewa czy z lewa do prawa odpowiadający by się nie przejmował. Nijak nie można tego uznać za bluźnierstwo.

J.