B 02.12.2007 17:03

Zwracam się z prośbą o radę w następującej sprawie. Niedawno przypomniałam sobie, że kiedyś przeglądałam strony o treściach pornograficznych - myślę, że wtedy jeszcze nie zdawałam sobie sprawy z tego, co robiłam. Najgorsze jednak jest to, że nigdy się z tego nie wyspowiadałam. Moje pytanie brzmi: czy podczas spowiedzi mam wspomnieć kapłanowi o zatajeniu tego grzechu (bo przecież dopiero niedawno to do mnie powróciło, zupełnie niespodziewanie) i czy w związku z tym mam także wyspowiadać się ze świętokradczego przyjmowania Komunii Św.?
A także chcę się zapytać, czy mogę się wyspowiadać z grzechu popełnionego w wieku 6 lat (także zapomnianego podczas pierwszej spowiedzi), na zwykłej, nie generalnej spowiedzi? (Ten grzech także dotyczy strefy seksualnej)
Bardzo dziękuję za pomoc.

Odpowiedź:

Powiedz w spowiedzi prawdę, nie próbuj nazywać grzechów : kiedyś to robiłaś, nie zdawałaś sobie sprawy że to złe, teraz Ci się przypomniało. Jeśli dodasz, ze się z tego nie spowiadałaś i przyjmowałaś Komunię kapłan będzie miał pełny obraz. O tym grzechu popełnionym w wieku sześciu lat też powiedz. Spowiednik zdecyduje, co masz zrobić. Ale jeśli była to niewiedza, potem zapomnienie, spowiedź generalna nie jest potrzebna...

J.