Michał
19.08.2007 01:58
Niech Będzie Pochwalony Jezus Chrystus !
1. Czy kobieta, która zaszła w nieplanowaną ciążę (m.in. w wyniku gwałtu) i chce urodzić dziecko, ale jest poddawana ogromnej presji (nawet najbliższych), by dziecko usunąć i nie znajduje wsparcia, boi się...w przypadku decyzji usunięcia ciąży, którego sama nie akceptuje, czy popełnia ciężki grzech ? Jeśli żałuje ?
2. W w /w sytuacji - czy także podlega ekskomunice, jak kobiety, które nie poddawane presji, dobrowolnie dokonały aborcji?
Odpowiedź:
1. Okoliczności (zwłaszcza w tym wypadku brak dobrowolności czynu) mogą wpłynąć na złagodzenie oceny jakiegoś czynu z natury będącego grzechem ciężkim, ale nie mogą zła usprawiedliwiać. Zwłaszcza, gdy tłumaczenie jest dość pokrętne. Co to znaczy w przypadku przerwania ciąży, ze ktoś nie chce, żałuje, ale musi? Owszem, może sie zdarzyć, ze ktoś nie widzi wyjścia z sytuacji. Tyle że obiektywnie ono istnieje. Są domy samotnej matki, można urodzone dziecko oddać do adopcji... Nie ma specjalnie wyjścia ktoś, komu morderca przykłada nóż do gardła i zmusza do zabicia kogoś innego. Ale w przypadku presji otoczenia sytuacja jest zupełnie inna...
2. Prawo stanowi jasno (kanon 1398) "Kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa".
J.