Fala 30.07.2007 21:59

1. Jakie jest stanowisko Kościoła jeżeli chodzi o piercing (kolczykowanie różnych części ciała, w tym intymnych)?

2. Jakie jest stanowisko Kościoła jeżeli chodzi o inne, bardziej radykalne modyfikacje ciała (...) Proszę nie udzielać wymijających odpowiedzi i kierować do psychoanalityka, gdyż z tego co mi wiadomo, praktycznie każdy człowiek dorobiłby się dzisiaj jakiejś dewiacji seksualnej i nie tylko w oczach 'ekspertów'.

3. Jakie jest stanowisko Kościoła jeżeli chodzi o praktyki seksualne typu sado maso (jeżeli i partner i partnerka nie mają nic przeciwko)?

4. Jakie jest stanowisko Kościoła jeżeli chodzi o grupy (...), które publicznie wystawiają swego rodzaju 'przedstawienia', których głownym celem jest właśnie okaleczanie ciała uczestników? (...)

Z góry dziękuję za odpowiedź. Mało wymijającą, rzetelną i prawdziwą... :)

Odpowiedź:

1. Kościół nie zajmuje oficjalnego stanowiska wobec takich praktyk. Z zasad ogólnych możemy wysnuć wniosek, że takie zachowania mogą budzić dwojakiego rodzaju zastrzeżenia:

a) ewentualna szkodliwość dla zdrowia takich praktyk
b) ewentualne hołdowanie próżności czy - w przypadku miejsc intymnych - także możliwe hołdowanie dewiacjom seksualnym.

Każdy decydujący się na taki krok, musi sam, zgodnie ze swoją wiedzą i sumieniem te sprawy rozstrzygnąć.

2-4. Okaleczanie swojego ciała jest przez Kościół uważane za grzech. Także jeśli jest hołdowaniem jakiejś dewiacji seksualnej. Jest do dewiacji zaliczany sadyzm, masochizm, fetyszyzm, podobnie jak ekshibicjonizm i parę innych. Człowiek powinien takie złe skłonności opanowywać, a nie im hołdować. Niezależnie od tego, czy partner zgadza się na udział w takich zachowaniach czy nie.

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg