an 23.07.2007 18:38

Witam!

Mam problemy z wrażliwym sumieniem. Mówie o moich licznych wątpliwościach na spowiedziach, jednak nie dostałam jednoznacznej rady jak mam postepować. Czy jezeli ksiądz mówi mi, że mam wrażliwe sumienie to czy jest to jednoznaczne z tym ze moge w watpliwościach przystępować do komunii?

Jeżeli oglądam zwykły film, w którym pojawia sie scena erotyczna i odwracam wtedy wzrok, zaczynam czytać gazete, jednak słysząc film odczuwam podniecenie, kilka razy zerkam w ekran aby zobaczyc co sie w filmie dzieje, to czy jest to grzech?

Jeżeli chcę zorganizować imprezę ( mam 16 lat), nie kupuje alkoholu, jednak wiem, że znajomi coś przyniosą to czy popełniam grzech? Sama pić nie bede, dale jednak innym okazję do grzechu. Oni równie dobrze mogliby sie napić w każdym innym miejscu, jednak czuje sie w pewnym sensie za to odpowiedzialna.

Odpowiedź:

1. Odpowiedzi na pytanie, czy w wątpliwościach powinnaś traktować siebie łagodniej powinien udzielić Ci spowiednik. Prawda, w sytuacji gdy ktoś ma skrupulatne sumienie, ta właśnie jest. Tyle że często sumienie skrupulatne jest jednocześnie sumieniem powikłanym. To znaczy że dostrzega drobiazgi, przesadza, a jednocześnie nie widzi jakiegoś wielkie zła. Jak Ci udzielić bez głębszej znajomości sprawy rady, że zawsze możesz wątpliwości na swoja korzyść tłumaczyć?

Szersze wyjaśnienie problematyki jak postępować przy wyjaśnianiu, czy grzech był ciężki czy lekki znajdziesz TUTAJ

2. W takim wypadku nie ma grzechu ciężkiego. To raczej tylko pokusa, z którą starasz sie walczyć.

3. Najlepiej by było, gdybyś organizując imprezę powiedziała znajomym, żeby alkoholu nie przynosili. Wtedy na pewno nie ponosisz odpowiedzialności za ich postępowanie. W innej sytuacji... Ważne, żebyś swoja postawą wyraziła dezaprobatę wobec takiego postępowania. To, że sama nie pojesz, to ze sama nie częstujesz częściowo już o tym świadczy... Na pewno nie można powiedzieć, ze organizując w takich sytuacjach imprezę popełniasz grzech ciężki.

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg