Lena 12.07.2007 13:49

ma pytanie odnośnie modlitwy brewiarzowej. Chodzi m i o tzw. responsorium krótkie, w brewiarzu kapłańskim, z którego modlęsię, wygląda to np tak:
K. Strzeż nas, Panie, jak źrenicy oka. * Ukryj nas w cieniu Twych skrzydeł.
W. Strzeż nas.
K. Wołamy do Ciebie, bo Ty nas wysłuchasz.
W. Ukryj nas.
K. Chwała ojcu.
W. Strzeż nas.
Jeśli modke się w grupie, to wiem, żenajpierw prowadzący mówi "Strzeż nas Panie...", potem wszyscy po nim powtarzają. Czy jednak gdy modle się sama, musze też dwa razy powtarzać? tak jakby za prowadzacego i za wszystkiech, czy wystarczy jesli powiem: "Strzeż nas, Panie, jak źrenicy oka. Ukryj nas w cieniu Twych skrzydeł. Wołamy do Ciebie, bo Ty nas wysłuchasz. Ukryj nas w cieniu Twych skrzydeł. Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu. Strzeż nas, Panie, jak źrenicy oka. Ukryj nas w cieniu Twych skrzydeł. ?
czy Jutrznia może byc uznana za spełnienie obowiązku modlity porannej, a nieszpory za spełnienie obowiązku modlitwy wieczornej?
Czy można modlić sie Brewiarzem cały czas na siedząco, czy trzeba w określonych momentach wstawać? dziękuje i pozdrawiam.

Odpowiedź:

1. Odmawiający brewiarz twierdzą, ze powtarzają ową pierwszą frazę dwa razy.

2. Odmawianie brewiarza jest modlitwą. Tak wiec można i należy ją traktować. Odpowiadający nie chce pisać, ze odmawianie brewiarza jest spełnieniem obowiązku modlitwy porannej i wieczornej, gdyż... takiego obowiązku właściwie nie ma. Zaniedbanie raz czy drugi modlitwy porannej czy wieczornej, nawet świadome i dobrowolne, grzechem nie jest...

3. W prywatnym odmawianiu brewiarza można cały czas siedzieć.

J.